Atrakcje Norwegii - Rejs Po Archipelagu Lyngor

Czy w deszczowej i zimnej Norwegii można się spalić na raka? W dodatku w maju, czyli na przełomie norweskiej zimy i wiosny i zdecydowanie grubo przed sezonem turystycznym? Można, pod warunkiem, że trafi się taka pogoda jak nam i przewodnik, który zabierze was na całodniowy rejs łodzią motorową po fiordach południowej Norwegii. Z rozmarzeniem i jednocześnie żalem oglądamy dziś te zdjęcia, bo są przepiękne, a i tak ani w połowie nie oddają tego, czego doświadczyliśmy będąc tam.

Riwierę Norweską zdecydowaliśmy się poznawać w towarzystwie Wiktora i Agnieszki (nordtrip.pl) – przewodników mieszkających w Tvedestrand, organizatorów kameralnych i tanich wycieczek po Norwegii.

„Gdzie ta keja, a przy niej ten jacht”

Słowa popularnej szantowej piosenki w głowie, niewielka zatoka z maleńkim drewnianym pomostem, a przy niej dwie łodzie motorowe należące do naszych gospodarzy – jedna służąca do połowu ryb, druga do rejsów krajoznawczych po wodach Riwiery Norweskiej, obszaru, na który latem zjeżdżają tłumy Norwegów, za to rzadko można spotkać zagranicznego turystę. Chcecie zobaczyć prawdziwie norweski kawałek Norwegii? Musicie przyjechać właśnie tutaj. Wsie i miasteczka Riwiery Norweskiej, które udało się nam dotychczas zobaczyć są istnie bajkowe, zaciszne zatoki i bezludne wyspy zachęcają do odpoczynku z dala od świata i złapania oddechu, wody fiordów dają przyjemną ochłodę w gorące letnie dni, a lasy pozwalają na bliższy kontakt z przyrodą… czego chcieć więcej?

Wycieczka do Norwegii. Co zobaczyć - Tvedestrand

Tvedestrand – urocze miasteczko oddalone o 5 km od domu Agnieszki i Wiktora, w którym mieszkamy

Rejs na archipelag Lyngor

Aby pomóc nam lepiej zrozumieć lokalną kulturę i poznać codzienne zwyczaje tubylców, Wiktor zabrał nas na całodzienny rejs krajoznawczy po lokalnych fiordach, zatokach i wyspach. Wiecie, że podstawowym środkiem transportu w tym rejonie są łodzie? Mieszkańcy wysp południowej Norwegii, aby dojechać do pracy samochodem, najpierw muszą do niego dopłynąć łodzią. Jak możecie się domyślić, mosty są rzadkością. Znacznie częściej można się spotkać z małymi motorówkami i drewnianymi łodziami, którymi mieszkańcy poruszają się na co dzień.

Największe atrakcje Norwegii - rejs po archipelagu Lyngor
Atrakcje Norwegii - Riwiera Norweska, archipelag Lyngor
Największe atrakcje Norwegii - Riwiera Norweska
Atrakcje Norwegii - Riwiera Norweska, archipelag Lyngor
Atrakcje Norwegii - Riwiera Norweska, archipelag Lyngor
Atrakcje Norwegii - Riwiera Norweska, archipelag Lyngor

Gjeving – Wenecja Północy

Śnieżnobiałe domy Gjeving między dwoma niebieskimi pasami nieba i wody zachwyciły nas od pierwszego momentu, kiedy pojawiły się na horyzoncie. Wrażenie sielskości i doskonałego wręcz porządku rosło w miarę zbliżania do zabudowań. W sezonie letnim osada ta tętni życiem, ale w połowie maja wydaje się być pusta i wymarła. Wszystko dlatego, że niemal w całości składa się z domów letniskowych, zamieszkiwanych tylko podczas wakacji. Jedynym człowiekiem, którego spotkaliśmy był sprzedawca na stacji benzynowej dla łódek.

Gjeving - Wenecja Północy - największe atrakcje Norwegii
Gjeving - Wenecja Północy - największe atrakcje Norwegii
Gjeving - Wenecja Północy, największe atrakcje Norwegii
Gjeving - Wenecja Północy - największe atrakcje Norwegii
Rejs po Riwierze Norweskiej - największe atrakcje Norwegii

Dzika przyroda

Bezludne wyspy archipelagu wydają się być rajem dla wielu gatunków ptactwa, a wody Riwiery Norweskiej, bogate w ryby i inne żyjątka są siedliskiem foki szarej, którą bez trudu można tutaj zobaczyć z łodzi.

Atrakcje Norwegii - wyspy Lyngor, foka szara

Foka szara ustrzelona z łódki

Atrakcje Norwegii - wyspy Lyngor, foka szara
Atrakcje Norwegii - wyspy Lyngor, gęgawy

Gęgawa z młodymi

Atrakcje Norwegii - wyspy Lyngor, szlachar

Szlachar

Na koniec Norwegii

Około godziny siedemnastej dopłynęliśmy na koniec Norwegii. Przed nami otworzył się bezkres wód cieśniny Skagerrak. Czas na piknik i spacer po wyspie Lyngoya.

Atrakcje Norwegii - rejs po archipelagu Lyngor

Latarnia morska na końcu Norwegii

Spacer po wyspie Lyngoya - największe atrakcje Norwegii

Spacer po wyspie Lyngoya

Atrakcje Norwegii - spacer po wyspie Lyngoya
Atrakcje Norwegii - rejs po archipelagu Lyngor

Jeśli liczyliście na to, że na końcu tego wpisu obejrzycie zachód słońca, to muszę was zmartwić. Nie widzieliśmy go. Wróciliśmy na bazę po godzinie dwudziestej, a na zewnątrz ciągle było jasno. Sytuacja ta nie zmieniła się ani godzinę, ani dwie godziny później… 😉 Zachęcam natomiast do przeczytania i obejrzenia relacji Kasi, w której towarzystwie poznawaliśmy południową Norwegię – Słoneczna Norweska Riwiera.

Jack Wolfskin Vojo Hike Low - test butów trekkingowych, recenzja, opinie

W trakcie tego wyjazdu, na zlecenie sklepu e-horyzont.pl testujemy buty Jack Wolfskin Vojo Hike Low

Ten wpis ma 4 komentarzy

  1. Piszesz, że te zdjęcia nawet w połowie nie oddają wrażeń przeżywania tego na własnej skórze? To ja pakuję walizki natychmiast i łapię następny samolot do Norwegii.

  2. Nie byłam fanem Norwegii, przejrzałam kilka Twoich postów i się zakochałam. Niesamowite miejsca, cudowne krajobrazy, przepiękne miasteczka… coś zachwycającego. Patrząc jeszcze na Was z małymi dziećmi dochodzę do wniosku, że Norwegia musi być przyjazna do zwiedzania. Wpisuje na listę miejsc do zobaczenia 😃

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *