skip to Main Content
Jeśli szukasz miejsca, gdzie można tanio (4-8 zł/os/noc), miło i bezpiecznie spędzić noc pod namiotem, polecam studenckie bazy namiotowe PTTK, rozsiane po polskich górach. Opiekują się nimi akademickie oddziały PTTK – stąd nazwa. Wbrew pozorom, nie ma ograniczeń wiekowych i statusowych jeśli chodzi o turystów odwiedzających bazy. Możemy spotkać osoby w każdym przedziale wiekowym, zarówno małe dzieci, jak i emerytów. Biorąc pod uwagę czas publikacji tego wpisu, jest on trochę jak musztarda po obiedzie, jeśli chodzi o obecny sezon. Bazy działają bowiem tylko przez dwa miesiące – lipiec i sierpień. Poza sezonem możemy nie spotkać na nich żywej duszy. Jak je znaleźć? Są zaznaczone na większości map turystycznych, ale dla ułatwienia wymieniam je poniżej, aby wiadomo było gdzie szukać.

 

Studenckie bazy namiotowe w Bieszczadach

Baza namiotowa Rabe
Prowadzona przez Studencki Klub Podróżniczy „Czwórka”, przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Czynna jest od początku lipca do połowy września. Obiekt wyposażony w chatkę dostępną dla turystów przez cały rok oraz w sezonie – namioty. Na bazę nie można dotrzeć samochodem. Około godziny piechotą znajdują się bezpłatne parkingi Nadleśnictwa Baligród.
Strona na Facebooku – www.facebook.com/bazarabe

 

Lokalizacja bazy namiotowej Rabe

 

Baza namiotowa Łopienka
Czynna jest od  pierwszego lipca do września-czasem do końca, czasem do połowy września-zależnie od frekwencji turystów. Prowadzona jest przez Akademicki Klub Turystyczny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Samochód można zostawić kilkaset metrów od bazy, przy drodze prowadzącej do cerkwi w Łopience.
Strona na Facebooku – www.facebook.com/lopienka

 

Lokalizacja bazy namiotowej w Łopience

Baza namiotowa Wetlina (obiekt prywatny)

Do bazy dotrzeć można jedynie na piechotę. Najszybciej (bo w około 10 minut) dojdziemy kierując się w Wetlinie główną drogą na Ustrzyki Górne. Przed mostem należy skręcić w prawo, na drogę przechodzącą przez rzekę, następnie przecinajac tory wychodzimy wprost na bazową łąkę. Nieco dłuższy wariant prowadzi koło baru „Ranczo”, ktore należy ominąć z lewej strony, dojść do linii kolejki a nastepnie skierować się torami w prawo po chwili dojdziemy do bazy, którą zobaczymy po lewej stronie.
Strona bazy: www.wetlina.ubf.pl
Lokalizacja bazy namiotowej w Wetlinie

Studenckie bazy namiotowe w Beskidzie Niskim

 

Baza namiotowa Radocyna
To jedna z nielicznych, na którą można dotrzeć samochodem i to aż na trzy sposoby:
  • z Krzywej przez Jasionkę i Czarne
  • ze Zdyni przez tereny dawnej wsi Lipna
  • z Grabia przez Wyszowatkę i dawną wieś Długie. Ta opcja wymaga przejechania przez bród na Wisłoce lub niezbyt solidnie wyglądający drewniany mostek – w przypadku wyższego poziomu wody.
Baza działa od początku lipca do końca sierpnia. Jest prowadzona przez Oddział Akademicki PTTK w Krakowie.
Strona na Facebooku: www.facebook.com/Radocyna

 

Lokalizacja bazy namiotowej w Radocynie
 
Baza namiotowa Wisłoczek
Jest czynna przez dwa miesiące: lipiec i sierpień. Prowadzi ją Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Rzeszowie. Baza położona na trasie głównego szlaku beskidzkiego (czerwonego). W okolicy znajduje się urokliwy przełom Wisłoka oraz źródła mineralne Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju. W pobliskiej Rudawce Rymanowskiej jest popularne kąpielisko niestrzeżone na Wisłoku. Na miejscu niewielki wodospad, idealny do wieczornych kąpieli.

 

Lokalizacja bazy namiotowej w Wisłoczku

 

Baza namiotowa Zawadka Rymanowska
Prowadzona jest przez SKPB Lublin i czynna od początku lipca do końca sierpnia. Na bazę można dotrzeć samochodem.

 

Lokalizacja bazy namiotowej w Zawadce Rymanowskiej


Baza namiotowa Regetów

Czynna standardowo, od początku lipca do końca sierpnia. Prowadzi ją SKPB Warszawa. Położona jest przy czerwonym szlaku beskidzkim, u stóp Rotundy.
Strona na Facebooku: www.facebook.com/BazawRegetowie

 

Ten wpis ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top