skip to Main Content

Najmniejsze miasto świata, wg. księgi rekordów Guinessa liczy obecnie 14 mieszkańców i mieści się w północno-zachodniej części Chorwacji. To Hum, które w rzeczywistości formalnie nie jest miastem, tylko gminą wiejską, a określenie „najmniejsze miasto świata” to chwyt marketingowy.

Wyświetl większą mapę

Hum, choć nie ma praw miejskich, ma burmistrza (żupana), wybieranego rokrocznie spośród mieszkańców podczas Dni Hum. Żupana wybiera się zgodnie z odwieczną tradycją Istrii (krainy geograficznej, obejmującej zasięgiem tę część Chorwacji), którą obecnie praktykuje się już jedynie w Hum. Oczywiście funkcja żupana jest w obecnych czasach czysto symboliczna i reaktywowana głównie w celach turystycznych.

Miasteczko Hum składa się z kilku budynków rozmieszczonych wzdłuż dwóch uliczek. Otoczone jest murami. Znajdziemy tam dwa kościoły, dwa sklepy z pamiątkami, kilka domów mieszkalnych i karczmę. Poza murami miasta umiejscowiony jest cmentarz.

Hum, najmniejsze miasto świata
Hum, najmniejsze miasto świata
Hum, najmniejsze miasto świata
Hum, najmniejsze miasto świata

Hum uznawane jest przez Chorwatów za stolicę głagolicy – pisma, będącego jednym z symboli chorwackiej tożsamości narodowej. Repliki zabytkowych tablic z inskrypcjami, zniszczonych przez faszystów podczas II wojny światowej, oglądać można w przedsionku bramy miejskiej.

Hum, najmniejsze miasto świata
Hum, najmniejsze miasto świata

Plan dwutygodniowej podróży po Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, znajdziesz w notatce Urlop na Bałkanach: zarys 15-dniowej podróży 

Ten wpis ma 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top