skip to Main Content
Atrakcje Słowenii: Jaskinia Postojna

Drugiego dnia naszego bałkańskiego urlopu, którego ogólny zarys umieściłam w poprzednim wpisie (Urlop na Bałkanach: zarys 15-dniowej podróży), zwiedziliśmy jedną z największych i prawdopodobnie najpiękniejszą krasową jaskinię w Europie – Postojną Jamę. Niesamowity labirynt korytarzy utworzyła podziemna rzeka Pivka, 5 mln lat temu. Od tamtego czasu, woda nieustannie, kropla po kropli, tworzy przepiękne formy nacieków – stalaktytów, stalagmitów i kurtyn.

Jaskinia Postojna, Słowenia, nasz urlop na Bałkanach

Zwiedzanie jaskini trwa ok. 2 godziny, odbywa się w towarzystwie przewodnika. Część udostępniona turystom ma ok. 6 km długości, ale nie pokonuje się jej w całości pieszo. Znaczną część jaskini zwiedzamy siedząc w wagoniku kolejki, która wiezie nas przez bogato zdobione stalaktytami i stalagmitami korytarze, „Gotycką Salę” i „Salę Kongresową”, zwaną Balową, w której przez ponad 180 lat odbywały się bale i inne wydarzenia kulturalne. Do przejścia mamy odcinek o długości zaledwie 1,5 km, ale widoki i wrażenia są oszałamiające.

Jaskinia Postojna, Słowenia, urlop na Bałkanach

 

Postojnska Jama czyli Jaskinia Postojna w Słowenii, urlop na Bałkanach

 

Postojnska Jama czyli Jaskinia Postojna w Słowenii, urlop na Bałkanach

Warto ciepło się ubrać. Niezależnie od pory roku, w jaskini panuje stała temperatura +8 stopni.
Dodatkowo można sobie wypożyczyć przy wejściu niezwykle twarzowy filcowy płaszczyk za 5 EUR.

Cena biletu: 23 EUR
Cena parkingu: 3,5 EUR/dzień

W niedużej odległości od jaskini, znajduje się prześlicznie położony w środku lasu kemping z polem namiotowym. Dojazd jest bardzo łatwy, gdyż od samej Postojnej, są wyraźne drogowskazy kierujące na Camping „Pivka Jama”.

Dokładna lokalizacja jaskini, parkingu i kempingu:

Ten wpis ma 2 komentarzy
  1. Byłam w Postojnej i Szkocjańskich jednego dnia I to był świetny dzień – tylko później nie mogłam się zdecydować, którą podobała mi się bardziej.

  2. My w tym roku planujemy Topolisice, skusiliśmy się bardzo m.in ze względu na okolicę i potem zaczelam drążyć i dążyć i chyba się zakochałam zanim się w ogle tam pojawimy. Dzięki za Wasze opisy… przekonuję się coraz bardziej, że to idealeny kierunek na zwiedzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top