skip to Main Content

Nin – najmniejsza katedra świata

Położony w maleńkim miasteczku Nin maleńki kościół św. Krzyża, datuje się na przełom VIII i IX wieku. Prawdopodobnie był siedzibą biskupa Ninu, co czyni go katedrą, do niedawna uznawaną za najmniejszą na świecie.
Powstał na fundamentach starożytnej świątyni i osady, której pozostałości widać wokół obiektu. Ma zaledwie 40 metrów obwodu, niespełna 8 metrów długości i prawie tyle samo szerokości. Obecnie stoi pusty i otwarty na turystów. Architektura oraz położenie kościoła sprawiają, że ma on dodatkową, oprócz religijnej, funkcję. Podobno wtajemniczeni umieją odczytać datę, obserwując promienie słoneczne wpadające do środka. Według jednej z teorii, w przeszłości pełnił on funkcję kalendarza.
Całe miasteczko Nin jest niezwykle urocze. Znajdziemy tam fragmenty murów obronnych i pozostałości po Imperium Romanum – ruiny forum romańskiego. Warto tam się zatrzymać na kilka chwil w drodze do Zadaru.

Atrakcje Chorwacji - wnętrze kościoła św. krzyża w Nin

Pag – ruiny starej osady i zagłębie koronkarstwa

Myli się ten, kto myśli, że ruiny pierwotnego miasta Pag mają coś wspólnego z obecną starówką. Co zaskakujące, są położone ok. 2 km poza obecnym miastem. Pierwsze zabudowania miasta Pag powstały w XI wieku, zbudowali je Wenecjanie, którzy osiedlili się tutaj z powodu soli. A jest jej na wyspie Pag pod dostatkiem, pozyskuje się ją po dzień dzisiejszy odparowując wodę morską ze specjalnych basenów.
Obecnie, Pag słynie z produkcji koronek. Rzemiosło koronkarskie można spotkać tam na każdym kroku. Każda koronka jest wytwarzana ręcznie (często na ulicy), każda jest inna. Zaglądnijcie tam w drodze do Zadaru.

Pozostałości starego miasta Pag na wyspie Pag, Zadar, atrakcje Chorwacji
Pozostałości starego miasta Pag na wyspie Pag, atrakcje Chorwacji
Pag, pomnik kobiety tworzącej koronki

Ston – ruiny murów obronnych

Małe miasto, przez które turyści zmierzający do Dubrownika przejeżdżają bez większego zainteresowania, szczyci się najdłuższymi murami obronnymi w Europie. Na mury te można wejść po uiszczeniu opłaty 20 kun. Obwarowania zostały wzniesione w latach 1333-1506, za czasów Republiki Dubrownickiej. Co ciekawe i nietypowe, najpierw powstały mury, a dopiero potem miasto Ston.
Obecnie mieszkańcy miasta Ston utrzymują się głównie z odzysku soli z wody morskiej.

Atrakcje Chorwacji: Ston, najdłuższe mury obronne w Europie
Atrakcje Chorwacji: Ston, najdłuższe mury obronne w Europie

Smiljan – dom, w którym urodził się Nikola Tesla

Wielki wynalazca, który dał podwaliny wszystkim sprzętom elektrycznym,  których dziś używamy. Ma na swoim koncie kilkaset patentów, które chroniły 125 wynalazków w kilkudziesięciu krajach. Najsławniejsze wg. Wikipedii to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli (rezonansowa cewka wysokonapięciowa) i świetlówka. Tesla większość życia spędził w USA, mało kto wie, o jego serbskim pochodzeniu. W domu, w którym przyszedł na świat w miejscowości Smiljan znajduje się obecnie muzeum poświęcone życiu i osiągnięciom naukowca, gdzie kilka doświadczeń możemy wywołać osobiście. Jest tam m.in. kopia laboratorium, w którym Tesla pracował nad bezprzewodową transmisją prądu elektrycznego. Tego również można doświadczyć osobiście. Dostajemy do ręki świetlówkę nie połączoną z niczym żadnym kabelkiem, przewodniczka uruchamia cewkę, a świetlówka zaczyna świecić.

Atrakcje Chorwacji: Smiljan, pomnik i dom Nikola Tesli
Atrakcje Chorwacji: Smiljan, kopia laboratorium Nikola Tesli, w którym pracował nad bezprzewodowym przepływem prądu

Jeśli zainteresował Cię ten wpis, przeczytaj także o Hum – najmniejszym mieście świata i o pozostałościach po Imperium Rzymskim w Chorwacji.

Ten wpis ma 9 komentarzy

  1. Czy do tego muzeum Tesli jest bilet wstępu? A jeśli tak to czy jego cena jest warta zapłacenia w stosunku do tego co jest w środku? Przyznam się, że chociaż byliśmy w Chorwacji to tam ie dotarliśmy, więc może kiedyś:)

  2. Choć po Bałkanach jeżdżę sporo, to Chorwację znam najmniej. Niestety jest dla mnie za droga, a szkoda, bo jednak ma sporo pięknych, często wymuskancyh miejsc (a wszystko dzięki sporemu napływowi turystów i wywindowanym cenom). W każdym razie o Ninie słyszałam sporo dobrego, dlatego dziękuję za te piękne zdjęcia, które jeszcze bardziej przybliżyły mi to miejsce 🙂

  3. Uwielbiam oglądać stare zabytki i ruiny nadgryzione przez ząb czasu. Są takie autentyczne i z klimatem, że nigdy nie przechodzę obok obojętnie! Dzięki za pokazanie tych perełek! 🙂

  4. Zaczyna się robić zimno, to chyba ostatnie ciepłe dni tego roku :/
    Warto zaplanować wycieczkę do Chorwacji albo i jeszcze dalej na południe 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top