skip to Main Content

Masz wolny weekend? Jedź na stok! Narciarstwo i snowboard to świetne sposoby spędzania wolnego czasu w zimie, a zacząć można w każdym wieku. Poniżej zebraliśmy nasze ulubione stoki oddalone o 2-4 godziny jazdy samochodem od Rzeszowa i uporządkowaliśmy je wg. czasu dojazdu.

1. Laskowa – Kamionna

Świetny stok do nauki jazdy na nartach. Stosunkowo płaski, równomiernie nachylony i dość szeroki. Jest położony na tyle blisko Rzeszowa, że można tam się wybrać nawet na jeden dzień – rano wyjazd, wieczorem powrót.

Online: www.laskowa-ski.pl
Długość głównej trasy zjazdowej: 2 km
Wyciąg: kolejka krzesełkowa + orczyki
Mapa ośrodka Laskowa Ski
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 2 godz.

2. Kasina Wielka

Tutaj możesz poczuć się jak Justyna Kowalczyk ;-) Stok jest szeroki i urozmaicony. Dobry zarówno do nauki jak i do śnieżnych szaleństw.

Online: www.snieznica.pl
Długość tras zjazdowych: 2,7 km
Wyciąg: kolejka krzesełkowa
Mapa ośrodka Śnieżnica w Kasinie Wielkiej
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 2,5 godz.

3. Wierchomla

Ulubiony ośrodek narciarski Maćka. To tutaj ubrał narty po raz pierwszy i uczył się zjeżdżać pod okiem Natalii. Pośrodku stoku znajduje się szałas, w którym nieustannie płonie ognisko. Można zakupić kiełbaskę lub przywieźć swoją i samemu ją upiec. To jeden z naszych rytuałów podczas wyjazdów do Wierchomli. Cały ośrodek składa się z dwóch stoków – Wierchomla oraz Szczawnik, które są skomunikowane łącznikami orczykowymi w części grzbietowej. Dzięki temu można pół dnia jeździć po stronie Wierchomli, a pół dnia po stronie Szczawnika, co jest dodatkowym urozmaiceniem.

Online: www.wierchomla.com.pl
Długość tras zjazdowych: 7,5 km; najdłuższa ma 2 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe + orczyki
Mapa ośrodka Dwie Doliny – Wierchomla + Szczawnik
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 3 godz.

4. Tatrzańska Łomnica (Słowacja)

Tutaj możesz poczuć się jak w Alpach. Dobrze utrzymany stok, infrastruktura na światowym poziomie, brak kolejek, przepiękne widoki. To ulubiony ośrodek narciarski Natalii. W sam raz na weekendowy wypad. Jeśli pogoda dopisuje, można wyjechać gondolą na sam szczyt Łomnicy. Jest tam obserwatorium astronomiczne oraz restauracja z tarasami widokowymi. A wokół same góry… cudnie! Warte swojej ceny.
Kupując karnet zjazdowy na słowackie Wysokie Tatry, możesz go używać w trzech ośrodkach: Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Jezioro (opisane niżej) i Stary Smokowiec.

Online: www.vt.sk
Długość tras zjazdowych: 12 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe i kabinowe + orczyki
Mapa ośrodka Tatrzańska Łomnica
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 3,5 godz.

5. Małe Ciche

Malowniczo położony stok z mocno rozwiniętą infrastrukturą i widokiem na polskie Tatry. Trasy narciarskie szerokie i równomierne. Dobry do nauki i jazdy rekreacyjnej.

Online: www.maleciche.com
Długość tras zjazdowych: 2,7 km
Wyciąg: kolejka krzesełkowa + orczyki
Mapa ośrodka Małe Ciche
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 3,5 godz.

6. Jaworzyna Krynicka

Duży, rozbudowany ośrodek narciarski, który kojarzy mi się głównie z tłokiem, muldami i wysokimi cenami, aczkolwiek wiele osób uznaje go za jeden z najlepszych w południowej Polsce. Niewątpliwym plusem jest duże urozmaicenie tras narciarskich. Największą popularnością cieszy się najdłuższa, główna trasa prowadząca do gondoli. Na pozostałych jest znacznie spokojniej.

Online: www.jaworzynakrynicka.pl
Długość tras zjazdowych: 8 km; najdłuższa trasa 2,6 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe, kolej gondolowa, orczyki
Mapa ośrodka Jaworzyna Krynicka
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 3,5 godz.

7. Białka Tatrzańska

Szeroki stok o małym nachyleniu z wieloma wyciągami krzesełkowymi. Idealny do nauki jazdy na nartach i snowboardzie, choć przeważnie dość mocno zatłoczony.

Online: www.bialkatatrzanska.pl
Długość tras zjazdowych: 14 km; najdłuższa trasa 2 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe + orczyki
Mapa ośrodka Białka Tatrzańska
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 3,5 godz.

8. Roháče – Spálená dolina (Słowacja)

Bardzo przyjemny, zróżnicowany stok. Dobry zarówno do nauki, jak i do śnieżnych szaleństw. Dodatkowym atutem są piękne widoki i otoczenie Zachodnich Tatr.

Online: www.tatrawest.sk
Długość głównej trasy zjazdowej: 2 km
Wyciąg: kolejka krzesełkowa + orczyki
Mapa ośrodka Rohace – Spalena dolina
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 4 godz.

9. Strbske Pleso – Jezioro Szczyrbskie (Słowacja)

Ośrodek ten nie jest tak modny jak Tatrzańska Łomnica, a co za tym idzie – mniej popularny. Stoki są szerokie i doskonałe do ćwiczenia jazdy carvingowej.

Online: www.vt.sk
Długość tras zjazdowych: 9 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe + orczyki
Mapa ośrodka Strbske Pleso
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 4 godz.

10. Chopok – Jasna Nizke Tatry (Słowacja)

To największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji, który ma najlepsze naturalne warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Już sama długość tras zjazdowych (60km!) stanowi wystarczającą zachętę. W całym ośrodku działa ponad 40 wyciągów i kolejek gondolowych, dzięki czemu ruch odbywa się płynnie.

Online: www.jasna.sk
Długość tras zjazdowych: 60 km
Wyciąg: kolejki krzesełkowe + kabinowe
Mapa ośrodka Jasna Nizke Tatry
Ceny karnetów w sezonie 2014/15
Czas dojazdu z Rzeszowa: 4,5 godz.

Warto pamiętać

 • Większość stoków na Słowacji działa w godzinach 9:00-16:00.
 • Zakopianka (droga z Krakowa do Zakopanego) często jest zakorkowana, więc bezpieczniej jest wybierać trasy alternatywne.
 • Jadąc na Słowację trzeba mieć apteczkę nie starszą niż 2 lata i tyle kamizelek odblaskowych ile osób jest w samochodzie.
 • Jadąc za granicę, zawsze miej przy sobie kartę EKUZ (bezpłatnie wydawana w oddziałach NFZ)
 • Ubezpieczenie turystyczne traci ważność, jeśli spożywasz alkohol.

Ten wpis ma 13 komentarzy

 1. Z 10 – ciu wymienionych byłem tylko na Chopoku. Wpis bardzo dobry, ale ja sugeruję jeszcze go bardziej ulepszyć lub założyć osobny post o lokalnych atrakcjach i cenach . Np. w Chopoku zapadły mi w pamięci okoliczne źródła termalne.

  1. Dzięki za sugestię Paweł. Sami musimy najpierw te okoliczne atrakcje sprawdzić zanim je opiszemy. Przeważnie jest tak, że jeśli jedziemy na pobliski stok, to jeździmy do oporu i nie myślimy o innych atrakcjach. Jadąc w słowackie Wysokie Tatry (Łomnica i Strbske Pleso) w cenie karnetu masz od razu wstęp do Tatralandii. Nigdy z tego nie skorzystaliśmy. Po całym dniu zjeżdżania nie było już siły.

 2. Niestety nie udało mi się w tym roku wyjechać na narty, ale zapiszę sobie Twój wpis, gdybym znalazła w przyszłości czas, żeby poszusować na polskich stokach. Wielkie dzięki!

 3. No super przydatny post! Już rozumiem, co masz na myśli przez to, że skupiasz się na rzeszowianach. Fajnie! A mi się podoba tym bardziej, że wszystko jest też blisko Krakowa 😀 (możesz to gdzieś dodać, by Kraków też ten post czytał)

 4. Za 2 miesiące będę pierwszy raz w górach, kiedy to będzie śnieg. Na nartach nigdy nie jeździłem, może się przekonam. A wpis na pewno przyda się rzeszowianom.

 5. Dla mnie liczy się tylko Słowacja – Jasna, Chopok. Stosunkowo blisko, ceny ok, 60km tras.
  Na szybki wypad 2-3 godzinny skoczę na Kiczerę, do Przemyśla lub na Magurę, a te Białki, Krynice i inne to nic tylko kolejki, drogie ceny i stoki o najdłuższym zjeździe 2km 🙂 Polskie stoki to żenada, wszystkie 🙂

 6. Bardzo fajny opis, jednak jak przystało na blog pt. biegunwschodni brakuje mi tu opisu stacji i miejsc do szusowania w ukraińskich karpatach. Z mojej wiedzy wynika że jest tam kilka bardzo fajnych miejscówek do pojeżdżenia. Bardzo liczę na rozwinięcie tegoż zagadnienia.

  1. Też o nich słyszeliśmy i w dalszej przyszłości pewnie się tam wybierzemy. Z zasady piszę tylko o tym, czego sama doświadczyłam i co sama przetestowałam, a więc na rozwinięcie tego tematu trzeba będzie jeszcze poczekać.. mnimum rok 🙂

 7. Byliśmy kilka razy na Laskowa – Kamionna, bardzo fajny stok dla początkujących. Jest dość szeroki i nie jest mocno nachylony.

 8. Ja polecam Laskowa – Kamionna, dopiero zaczynamy swoja przygodę narciarską i jak dla Mnie stok jest idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top