skip to Main Content
Do Zagrzebia trafiliśmy przypadkowo. Nie było go w planie naszego urlopu na Bałkanach. Nie dlatego, że nie nie jest wart uwagi. Wprost przeciwnie – dlatego, że wydawało nam się, że jeden czy dwa dni to za mało, aby zwiedzić stolicę Chorwacji. Za namową obsługi hostelu w Sarajewie, zdecydowaliśmy się jednak zmienić nasze plany i pojawić się w Zagrzebiu dosłownie na chwilę, na półtora dnia. A chciałoby się więcej. Podpowiadamy jak spędzić czas w Zagrzebiu, mając tylko jeden dzień.

1. Skorzystaj z free walking tour

W Zagrzebiu, podobnie jak w większości dużych miast europejskich, organizowane jest darmowe zwiedzanie miasta. W określone dni, o określonej godzinie, w wyznaczonym miejscu, przewodnik spotyka się z grupą turystów i prowadzi ich szlakiem najważniejszych zabytków, opowiadając przy okazji historię każdego z nich. W Zagrzebiu free walking tour organizowany jest codziennie, o godzinie 11:00, pod pomnikiem króla Tomisława, który znajduje się vis a vis dworca kolejowego. Całość trwa ok. 3 godziny. Zwiedzanie odbywa się w dość szybkim tempie, dlatego, po zakończeniu wędrówki, warto wrócić do interesujących miejsc.

Pomnik króla Tomisława - z tego miejsca startuje free walking tour w Zagrzebiu

2. Poczuj jak bije serce miasta

Sercem Zagrzebia jest niewątpliwie ulica Tkalčićeva. Aby poczuć wyjątkowość tego miejsca, trzeba się cofnąć w dziejach Zagrzebia do momentu, gdy Zagrzeb Zagrzebiem jeszcze nie był. W miejscu dzisiejszego Górnego Miasta (starówki), znajdowały się niegdyś dwie warowne osady – kościelny Kaptol i świecki Gradec. Dzielił je strumień Medveščak. Zlokalizowane tam były młyny wodne, które bezustannie wzbudzały w mieszkańcach obydwu osad burzę emocji. Emocje te wyrażali oni dość intensywnie na moście łączącym dwa brzegi strumienia. Miejsce to nazwano Krwawym Mostem. Dziś mostu już nie ma. Strumień Medveščak w 1898 roku został zabudowany. Ulica powstała w wyniku zabudowy strumienia to dzisiejsza Tkalčićeva. A na pamiątkę dawnych zatargów, jedna z uliczek odchodzących od niej, otrzymała nazwę Krvavi Most. Podobno, jeśli się dobrze wsłuchać, można usłyszeć szum wód potoku, który płynie pod deptakiem.
Miejsce to ożywa wieczorem, kiedy wszystkie knajpki, bary i restauracje wypełniają się turystami i miejscowymi. Króluje tu chorwackie piwo i rakija.

Atrakcje Zagrzebia: Ulica Tkalčićeva i pomnik słynnej chorwackiej pisarki, walczącej o prawa kobiet

3. Spróbuj uwierzyć w cud

Słynna Kamienna Brama to doskonale zachowana średniowieczna brama wjazdowa do miasta Gradec. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym. Ot, element zwykłej zabudowy obronnej. W środku natomiast znajduje się obraz Matki Bożej, nieznanego autorstwa, uchodzący za cudowny. O jego skuteczności świadczyć ma kilkaset tabliczek dziękczynnych przytwierdzonych do wewnętrznych ścian bramy. Legenda głosi, że w 1731 roku obraz w niewytłumaczalny sposób ocalał z szalejącego wokół pożaru. Podobno płomienie ustały w momencie gdy dosięgły krawędzi obrazu.

Atrakcje Zagrzebia: Kamienna Brama z cudownym obrazem Matki Bożej

4. Wytrop latarnika

Podobno latarnie w Górnym Mieście nadal są zasilane gazem i codziennie w godzinach wieczornych latarnik zapala każdą po kolei. My go nie spotkaliśmy. Może Tobie się uda?

Atrakcje Zagrzebia: Gazowa latarnia w jednej z uliczek Zagrzebia, zapalana codziennie przez latarnika

5. Sprawdź jak powinny smakować owoce

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinna smakować figa lub granat, to spróbuj tych owoców tutaj – w miejscu, gdzie mają szansę dojrzeć na słońcu, a nie w świetle lamp. Odwiedź w tym celu targ Dolac, zwany Brzuchem Zagrzebia. Jestem przekonana, że po tym doświadczeniu już nie sięgniesz po owoce egzotyczne z polskiego supermarketu.
Na targu Dolac dostaniesz także świeże ryby, owoce morza, chorwackie kiełbasy, wędliny i inne lokalne wyroby. Co ważne, tutejsze ceny są o ok. 30% niższe niż w nadmorskich miejscowościach. Tyczy się to także barów i restauracji zlokalizowanych obok targu. Warto właśnie tam zjeść jakiś solidny posiłek.

Targ Dolac - Brzuch Zagrzebia

6. Przejedź się najkrótszą kolejką świata

Kolejka szynowo-linowa łącząca Górne i Dolne Miasto składa się z dwóch wagoników, które pokonują odcinek 66 metrów. To najkrótsza kolejka tego typu na świecie. Cała podróż trwa 55 sekund. Odjeżdża co 10  minut, zabierając maksymalnie 28 pasażerów. O dziwo, korzystają z niej nie tylko turyści. Na własne oczy widziałam kilka osób okazujących bilet miesięczny.

Atrakcje Zagrzebia - Funicular - najkrótsza kolejka szynowo-linowa na świecie

7. Podejmij wyzwanie, znajdź wszystkie planety

Słońce z brązu to sztandarowy przykład sztuki nowoczesnej w Zagrzebiu. Pierwotnie znajdowało się w muzeum, jednak jego twórca, Ivan Kozaric, zdecydował, że jego miejsce jest na ulicy. Pojawienie się ogromnego słońca na jednym z deptaków, natchnęło innego artystę, Davora Preisa, do stworzenia całego układu słonecznego. W ten oto sposób na ulicach Zagrzebia pojawiło się 9 planet. Ich rozmiar oraz odległość od Słońca, jest proporcjonalna do wartości rzeczywistych.

Atrakcje Zagrzebia: Słońce z brązu. Przykład sztuki nowoczesnej.

8. Odpocznij w cieniu platanów

Na północ od placu króla Tomisława, w kierunku starego miasta, znajduje się uroczy park, z aleją platanów biegnącą przez środek, sceną, na której wieczorami grane są koncerty, oraz stacją meteorologiczną, nieustannie działającą od 120 lat. To park Zrinjevac. Gdybyśmy mieli więcej czasu, chętnie posiedziałabym na jednej z ławeczek w tym parku i chłonęła uroki otoczenia. Od strony południowej parku, znajdują się kamienne popiersia wybitnych Chorwatów.

Stacja meteorologiczna w parku Zrinjevac, Zagrzeb

9. Poczuj się jak pasażer Orient Expressu

Przez Zagrzeb wiodła linia legendarnego Orient Expressu, z Paryża do Konstantynopola (Stambułu). Był to pociąg dostępny tylko dla najbogatszych. Wysiadamy zatem z naszego wyimaginowanego Orient Expressu na przepięknym dworcu kolejowym. Przed sobą mamy pomnik pierwszego króla Chorwacji, a za nim ogromny budynek galerii sztuki. Tutaj czuć wpływ Habsburgów. Naleciałości austrowęgierskie widać nie tylko w zdobieniach fasad kamienic, ale także w ich zółto – musztardowym kolorze. Nieopodal, po lewej stronie, stoi najdroższy i najbardziej ekskluzywny, w tamtych czasach, hotel w Zagrzebiu – Esplanade. Co ciekawe, został on wybudowany w 1925 roku specjalnie dla pasażerów Orient Expressu i w niedługim czasie stał się ikoną Zagrzebia. To w nim zatrzymywały się gwiazdy kina, politycy, biznesmeni.

10. Odwiedź przynajmniej jedno muzeum

W Zagrzebiu znajdziesz ich wiele. Niektóre z nich są bardzo nietypowe i oryginalne. Np. Muzeum Street Artu, Muzeum Zerwanych Więzi, Muzeum Sztuki Naiwnej.
My postawiliśmy na to drugie – Museum of Broken Relationship. Nazwać je dziwnym, to mało powiedziane. Eksponatami w tym muzeum są prawdziwe historie ludzi z całego świata oraz przedmioty ściśle związane z tymi historiami. Znajdziemy tam historie wielkich miłości, a także wielkich życiowych pomyłek. Przeczytamy tam historie zabawne oraz tragiczne. Niektóre są długie, inne zawierają się w jednym zdaniu. Całość to jedna wielka plątanina różnych, niejednokrotnie skrajnych, emocji. Ciekawe doświadczenie, głównie dlatego, że inne… Czy wrażenia są warte ceny jaką się płaci za bilet? Zdecydowanie nie.

Atrakcje Zagrzebia: Museum of Broken Relationship

Zagrzeb to Bałkany w pigułce. Jeśli korzystając z tanich lotów wybieracie się tam na weekend, będziecie mieli możliwość zasmakować, zakosztować i poznać bałkańskie wspaniałości kulinarne i kulturowe. A jeśli poczujecie, tak jak my, że to dopiero początek, zajrzyjcie do bloga naszego kolegi, Karola, w którym podpowiada gdzie jechać na Bałkany. Znajdziecie tam sporo inspiracji, opisów ciekawych miejsc i praktycznych porad dotyczących poruszania się po tej części Europy.

Ten wpis ma 15 komentarzy

  1. W sumie nie tak mało zobaczyliście. Dobrze, że daliście się jednak namówić. Pomimo,że czegoś się nie planuje to jednak warto zmienić coś w planach.

  2. Bardzo fajne propozycje. Gdy przyjechałam do Zagrzebia na dwa dni kompletnie nie wiedziałam co robić, bo wcześniej nie czytałam o tym miejscu, więc spacerowałam po mieście jak zwykle i gubiłam się w uliczkach. Ale jeśli wrócę, to na pewno skorzystam z waszych pomysłów.

  3. W Chorwacji nie bylam, jednak slyszalam same dobre rzeczy na jej temat. Mysle, ze musze ja dodac do mojej listy miejsc, ktore nalezy zobaczyc. W tym roku wybieramy sie na objazdowke po Wloszech 🙂

  4. W Chorwacji byłem dwa razy ale jakoś nie przyszło mi się zahaczyć o Zagrzeb a szkoda bo z artykułu wygląda, że warto. Może jeszcze będę miał okazję.

  5. Wspaniały artykuł. Byłem tam w tym roku i jestem zachwycony miastem. Jedyne co mnie dość zdziwiło to dworzec, czy tramwaje bardzo stare. Przypominające wręcz te u nas kilkanaście lat temu. Ale jak dla mnie dodaje to tylko uroki miastu. Nie każdy przecież, w tym ja lubi te typowe nowoczesne miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top