Piątek. Wychodzimy z pracy wcześniej. Tak, żeby o 15:30 być już w samochodzie, potem jak…

Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że Miniatur Wunderland jest powodem, dla którego powinieneś odwiedzić Hamburg. Czegoś takiego, z całą pewnością, nie zobaczysz nigdzie indziej w Europie, a może nawet na świecie.
Miniatur Wunderland w skrócie
Miniaturowy świat powstaje od 2001 roku w jednym z magazynów w Hamburgu, z inicjatywy dwóch braci. Obecnie zajmuje powierzchnię ok. 6500 m2, na jego kształt ma wpływ ponad 300 osób, a koszt realizacji jest liczony w miliardach Euro. Znajduje się tu najdłuższa na świecie miniaturowa linia kolejowa, o długości ok. 13 km. Jeździ po niej blisko 1000 pociągów, w których skład wchodzi ok. 15 000 wagoników. Najdłuższy pociąg ma ponad 13 m długości. Cały mechanizm obsługiwany jest przez 46 komputerów. Twórcy Miniatur Wunderland wybudowali ok. 5 000 budynków, powołali do życia ponad 200 000 ludzi, wypuścili na ulice 9 000 samochodów, a w przestrzeń powietrzną 40 samolotów pasażerskich.
Obecnie możemy podziwiać makiety m.in. Austrii, Szwajcarii, Hamburga, Las Vegas. Całość robi oszałamiające wrażenie, a to jeszcze nie koniec. Jak zapowiadają twórcy Miniatur Wunderland, do roku 2020 mają powstać kolejne sekcje, m.in. Rzym, Francja i Afryka. Na tej stronie możesz śledzić proces powstawania makiety Włoch: italien.miniatur-wunderland.de
Jeśli zainteresował Cię ten krótki wstęp, koniecznie obejrzyj poniższy, 5-minutowy filmik prezentujący w ogromnym skrócie wystawę.
Historia Niemiec
Na mnie największe wrażenie zrobił cykl makiet prezentujących historię Niemiec. Każda z kilkunastu makiet przedstawia inny wycinek historii, każda prezentuje te same elementy i ich ewolucję na przestrzeni dziejów. Każda wzbogacona jest nagraniem dźwiękowym (niestety tylko w języku niemieckim). Możemy zobaczyć jak wyglądało życie na wsi, poznać zwyczaje dworskie, prześledzić proces powstawania miast i ich niszczenia podczas II Wojny Światowej. Można także poznać genezę i proces powstania muru berlińskiego oraz zburzenia go. JakCi się podoba taka forma lekcji historii?
Informacje praktyczne
Ceny biletów:
- Dorośli: 20 Euro
- Dzieci: 14 Euro
Rezerwacji biletów można dokonać na tej stronie. Lepiej zrobić to wcześniej, szczególnie w sezonie letnim.
Najbliższa stacja metra: Baumwall
Lokalizacja:

Czy rzeczywiście warto wydać tyle na bilet? Zostaje sporo wiedzy w głowie? 😉
W mojej ocenie nie wiedza tu jest wartością, tylko wrażenia. Tak, warto. Bardzo warto. Gdybym miała się tam wybrać drugi raz (co z pewnością uczynię za kilka lat), poszłabym tam rano, aby mieć więcej czasu na oglądanie makiet.
Wygląda ciekawie, trzeba będzie wykręcić tam w drodze z NRW do Polski.
Po tym wpisie jestem zachwycony tymi makietami. Do Hamburga jadę w najbliższy weekend (28-30 sierpnia) i mam pytanie, czy tworzą się duże kolejki do kas przed tym parkiem miniatur?
My tego ne doświadczyliśmy, ale słyszeliśmy opinie, że tak. Najlepiej wybrać się tam rano. Raczej nie powinno być wtedy kolejek. Udanego weekendu! 🙂
Miałem okazję zwiedzić Miniatur Wunderland w tym roku i o ile nie jestem fanem takich miejsc, to muszę przyznać, że bardzo mi się podobało 🙂 Co roku dokładają nowe elementy i jestem ciekawy, jak to wszystko będzie wyglądało za kilka lat.
Wyszłam stamtąd z podobnymi wnioskami 🙂