skip to Main Content
Miniatur Wunderland Hamburg. Atrakcje Hamburga, co warto zobaczyć

Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że Miniatur Wunderland jest powodem, dla którego powinieneś odwiedzić Hamburg. Czegoś takiego, z całą pewnością, nie zobaczysz nigdzie indziej w Europie, a może nawet na świecie.

Miniatur Wunderland w skrócie

Miniaturowy świat powstaje od 2001 roku w jednym z magazynów w Hamburgu, z inicjatywy dwóch braci. Obecnie zajmuje powierzchnię ok. 6500 m2, na jego kształt ma wpływ ponad 300 osób, a koszt realizacji jest liczony w miliardach Euro. Znajduje się tu najdłuższa na świecie miniaturowa linia kolejowa, o długości ok. 13 km. Jeździ po niej blisko 1000 pociągów, w których skład wchodzi ok. 15 000 wagoników. Najdłuższy pociąg ma ponad 13 m długości. Cały mechanizm obsługiwany jest przez 46 komputerów. Twórcy Miniatur Wunderland wybudowali ok. 5 000 budynków, powołali do życia ponad 200 000 ludzi, wypuścili na ulice 9 000 samochodów, a w przestrzeń powietrzną 40 samolotów pasażerskich.

Obecnie możemy podziwiać makiety m.in. Austrii, Szwajcarii, Hamburga, Las Vegas. Całość robi oszałamiające wrażenie, a to jeszcze nie koniec. Jak zapowiadają twórcy Miniatur Wunderland, do roku 2020 mają powstać kolejne sekcje, m.in. Rzym, Francja i Afryka. Na tej stronie możesz śledzić proces powstawania makiety Włoch: italien.miniatur-wunderland.de

Jeśli zainteresował Cię ten krótki wstęp, koniecznie obejrzyj poniższy, 5-minutowy filmik prezentujący w ogromnym skrócie wystawę.

Historia Niemiec

Na mnie największe wrażenie zrobił cykl makiet prezentujących historię Niemiec. Każda z kilkunastu makiet przedstawia inny wycinek historii, każda prezentuje te same elementy i ich ewolucję na przestrzeni dziejów. Każda wzbogacona jest nagraniem dźwiękowym (niestety tylko w języku niemieckim). Możemy zobaczyć jak wyglądało życie na wsi, poznać zwyczaje dworskie, prześledzić proces powstawania miast i ich niszczenia podczas II Wojny Światowej. Można także poznać genezę i proces powstania muru berlińskiego oraz zburzenia go. JakCi się podoba taka forma lekcji historii?

Informacje praktyczne

Ceny biletów:

  • Dorośli: 20 Euro
  • Dzieci: 14 Euro

Rezerwacji biletów można dokonać na tej stronie. Lepiej zrobić to wcześniej, szczególnie w sezonie letnim.

Najbliższa stacja metra: Baumwall

Lokalizacja:

Ten wpis ma 7 komentarzy

    1. W mojej ocenie nie wiedza tu jest wartością, tylko wrażenia. Tak, warto. Bardzo warto. Gdybym miała się tam wybrać drugi raz (co z pewnością uczynię za kilka lat), poszłabym tam rano, aby mieć więcej czasu na oglądanie makiet.

  1. Po tym wpisie jestem zachwycony tymi makietami. Do Hamburga jadę w najbliższy weekend (28-30 sierpnia) i mam pytanie, czy tworzą się duże kolejki do kas przed tym parkiem miniatur?

  2. Miałem okazję zwiedzić Miniatur Wunderland w tym roku i o ile nie jestem fanem takich miejsc, to muszę przyznać, że bardzo mi się podobało 🙂 Co roku dokładają nowe elementy i jestem ciekawy, jak to wszystko będzie wyglądało za kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top