skip to Main Content

Jak dotrzeć z Rzeszowa do Wiednia

Samolotem
Najtańszy bilet z Rzeszowa do Wiednia (z międzylądowaniem w Warszawie) udało się upolować 2 lata temu. Wtedy ta przyjemność kosztowała 370 zł w obie strony. Obecnie ceny nie schodzą poniżej 520 zł.
Busem (np. www.jarzab.net.pl, są też inni prywatni przewoźnicy)
Koszt przejazdu w jedną stronę to 35 Euro, co daje ok. 300 zł w obie strony. Niewątpliwą zaletą busa jest odbiór ze wskazanego adresu i dowóz pod wskazany adres. Minusem – czas przejazdu – od 8 do 12 godzin.
Pociągiem
Podróż zajmuje 10 godzin, ale jest wygodna. Jadąc pociągiem nocnym jest możliwość rezerwacji miejsc sypialnych i pokonania całej trasy w pozycji horyzontalnej. Koszt jest uzależniony od terminu rezerwacji biletu. Kupując bilet odpowiednio wcześniej, można pokonać trasę Rzeszów – Kraków – Wiedeń za ok. 180 zł.
Samochodem
Do przejechania jest 1250 km w obie strony. Większość trasy pokonuje się autostradami, dzięki czemu można dojechać do Wiednia w ok. 6 godzin. Przy spalaniu 6 l/100km i aktualnej cenie benzyny, koszt paliwa zamyka się w 340 zł. Trzeba doliczyć jednak winiety w Czechach i Austrii. Łączny koszt winiet to 85 zł.

Po dotarciu na miejsce warto zostawić samochód przy miejscu zakwaterowania, a po samym Wiedniu poruszać się już tylko metrem i tramwajami. Miasto jest tak dobrze skomunikowane transportem publicznym, że dla osoby przyjezdnej jest to zdecydowanie szybszy i wygodniejszy sposób na poruszanie się po nim.

Transport publiczny: metro, tramwaje, autobusy

Po Wiedniu najlepiej poruszać się metrem (w Austrii i Niemczech oznaczonym literką U od U-Bahn) i tramwajami. Do większości miejsc, gdzie zlokalizowane są atrakcje turystyczne dojedziesz metrem. Jeśli jednak Twoja kwatera nie będzie miała żadnej stacji metra w zasięgu kilku kroków, zapewne będzie miała przystanek tramwajowy.
Jak w większości stolic europejskich, bilet na komunikację miejską obowiązuje tu we wszystkich środkach transportu publicznego.

Koszt biletów

 • Bilet jednorazowy – nieprzerwana podróż z punktu A do punktu B, ciągła lub z przesiadkami – 2,20 Euro
 • Bilet 24-godzinny – 7,60 Euro
 • Bilet 48-godzinny – 13,30 Euro
 • Bilet 72-godzinny – 16,50 Euro
 • Bilet tygodniowy – 16,20 Euro, jednak obowiązuje od poniedziałku od godz. 9:00. Jeśli więc kupimy go w sobotę, możemy się zdziwić, bo ważny będzie dopiero 2 dni później. Oczywiście możemy zmodyfikować datę obowiązywania w kasie, ale wtedy musimy być świadomi tego, że bilet straci ważność w najbliższy poniedziałek o 8:59.

Karta miejska Vienna Card

Wiedeń ma swoją kartę rabatową, którą warto nabyć, jeśli zamierzasz spędzić w tym mieście co najmniej dwa dni. Karty Vienna Card występują w dwóch wariantach:

 • 48-godzinna, koszt: 19 Euro
 • 72-godzinna, koszt: 22 Euro

Co daje Vienna Card?

 • Darmowe poruszanie się komunikacją miejską (metrem, tramwajami, autobusami)
 • Darmową komunikację miejską także dla Twojego dziecka (do 15 roku życia)
 • Atrakcyjne zniżki do wszystkich (albo znakomitej większości) atrakcji turystycznych we Wiedniu
 • Rabaty na zamówienia w wielu restauracjach, barach, kawiarniach
 • Zniżki na zwiedzanie miasta z przewodnikiem

Kartę możesz zamówić online lub nabyć w jednym z punktów informacji turystycznej na miejscu. My zamówiliśmy online i podaliśmy adres pensjonatu, w którym mamy nocleg, jako miejsce dostarczenia. Więcej informacji na temat Vienna Card znajdziesz na stronie www.wien.info

Aplikacja mobilna komunikacji miejskiej

Jeśli używasz smartfona z systemem Android, zainstaluj sobie aplikację Qando. Pomoże Ci ona znaleźć optymalne połączenie między punktem, w którym się znajdujesz a miejscem, do którego chcesz dojechać. Oczywiście, najwygodniej poruszać się metrem, ale nie zawsze najszybciej. Często lepiej skorzystać z autobusu lub tramwaju. Wyboru, na podstawie dokładnych wyliczeń, dokona za Ciebie aplikacja.

Rowery miejskie

Dobrą alternatywą dla komunikacji miejskiej są rowery miejskie. I co ważne, na krótkich dystansach można z nich korzystać bezpłatnie. A konkretnie? Jeśli od momentu wypożyczenia roweru, do momentu oddania go nie minie godzina, system nie pobierze z Twojej karty żadnej opłaty. Możesz w ten sposób wypożyczać rower dowolną ilość razy. Ważne, aby między oddaniem jednego roweru, a pożyczeniem kolejnego, minęło minimum 15 minut. Jest to powszechnie znana i stosowana reguła we Wiedniu. Dzięki temu, rowery miejskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców Wiednia.

Ogromnym plusem rowerów miejskich we Wiedniu jest gęsta sieć stacji, gdzie możesz rowery wypożyczyć i oddać. Szczegółową mapę znajdziesz tu: map.citybikewien.at

Aby skorzystać z możliwości pożyczenia roweru, musisz zarejestrować się na stronie www.citybikewien.at. W ramach rejestracji będziesz musiał podać numer karty kredytowej. To element weryfikacji. Jedna karta może zostać użyta do rejestracji tylko jednego konta.

Noclegi w Wiedniu

Na prośbę kilku naszych czytelników, stworzyliśmy listę miejsc, które sprawdziliśmy i polecamy.

 • Pension Kraml – plus za pyszne śniadania w cenie noclegu i miejsce parkingowe przed kamienicą. Do tego dochodzi rewelacyjna lokalizacja w centrum miasta i przyjazna atmosfera To miejsce, do którego wraca się z radością.
 • King Apartments – nie jest to ścisłe centrum miasta, ale ze względu na bliskość stacji metra, w ogóle się tego nie odczuwa. Mieszkanie jest duże – idealne, jeśli jedzie się do Wiednia razem z grupą przyjaciół lub rodziną. Wyposażone w saunę!
 • Wombats Hostel – jeśli lubisz hostele, wybierz właśnie ten. Nie zawiedziesz się.

Jeśli masz jakieś pytania, albo uważasz, że powinniśmy dodać do naszego zestawienia coś jeszcze, odezwij się za pomocą maila lub komentarza. Nawet jeśli nie będziemy znali odpowiedzi na Twoje pytanie, znajdziemy ją :)

A tymczasem możesz przejrzeć nasze pozostałe artykuły o Wiedniu.

Ten wpis ma 15 komentarzy

  1. U mnie to było tydzień wcześniej, ale podejrzewam, że są w stanie się wyrobić w ciągu 2-3 dni. A wskazanie adresu miejsca noclegu jako tego, pod który należy dostarczyć przesyłkę jest chyba najwygodniejszą opcją. Przyjeżdżasz i karta już na Ciebie czeka.

  1. Nie mamy żadnych stałych miejscówek. Zazwyczaj korzystamy z booking.com, airbnb.com i innych wyszukiwarek. W różnych okresach są różne ceny, najlepiej polować na okazje. Mogę natomiast wskazać dzielnice, w których można bezpłatnie zaparkować samochód na ulicy. Dopiszę to do zestawienia. Jeśli chodzi o miejsca lepiej i gorzej skomunikowane… to chyba nie istnieje taki podział w tym mieście. Wiedeń jest świetnie skomunikowany. A z aplikacją, o której wspomniałam, poruszanie się środkami transportu publicznego po Wiedniu to bajka.

 1. Wiedeń…. miłość mojego życia. 6 miesięcy spędzone w tym mieście tylko utwierdziły mnie w przekonaniu, że to jedno z fajniejszych miast na ziemi. Problelem są wg mnie tylko Austriacy, którzy często nie potrafią schować swoich uprzedzeń względem obcokrajowców. Pomijając jednak tą drobną rzecz, to Wiedeń jest mega. Szczególnie dla takiej kawoholiczki jaką jestem ja :)))

 2. Hej, wiece może jak wygląda sytuacja z rowerami miejskimi City Bike jeśli nie ma się karty kredytowej? (mam tylko płatniczą) Też można wypożyczyć rowery? Pozdrawiam 🙂

 3. Witam,
  chciałam zapytać jak jest w dniu święta Trzech Króli, wiem, że sklepy spożywcze będą zamknięte, pytanie dotyczy dostępności muzeum i wejść do nich?

  dzięki za pomoc

 4. Mam pytanie odnośnie do komunikacji miejskiej.
  Jeśli kupię bilet tygodniowy w poniedziałek wieczorem, to czy będzie on ważny od czasu gdy go skasuję do przyszłego poniedziałku, czy dopiero od poniedziałku tydzień później?

 5. Wiedeń zrobił na mnie duże wrażenie. To piękne i zadbane miasto, Schonbrun można odkrywać cały dzień. Uwielbienie dla księżniczki Sisi to trochę przesada ale jest to urocze 🙂 Ogólnie polecam, można swobodnie dojechać autem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top