Tak sobie myślę, że nie ma chyba miasta w Europie, gdzie nie dałoby się spędzić…

Niczym Amsterdam dla amatorów marihuany, tak Wiedeń dla homoseksualistów staje się miejscem idealnym do życia i spędzania wolnego czasu. Teoretycznie, pozycjonowanie się na miasto przyjazne gejom i lesbijkom rozpoczęło się na dobre, kiedy Conchita Wurst wygrała konkurs Eurowizja. Mamy jednak nieodparte wrażenie, że jedynie wzmocniło wtedy przekaz. Dziś już oficjalnie w Wiedniu promuje się miejsca dedykowane osobom homoseksualnym i przyjazne im, a także wspiera się działania mające na celu pokazanie Wiednia jako stolicy tolerancji. Poniżej kilka przykładów.
Profil miasta na Facebooku
Wiedeń ma swój oficjalny, przyjazny homoseksualistom, fanpage na Facebooku. Publikowane są tam informacje o wydarzeniach, miejscach i usługach dedykowanych gejom i lesbijkom, promowane są marki posiadające ofertę skierowaną dla nich.
Sprawdź: www.facebook.com/gayfriendlyvienna
Strona internetowa
Wiedeńska organizacja turystyczna opublikowała stronę zawierającą niezbędne wskazówki dla homoseksualnych turystów. Wymienione są tam miejsca, które warto odwiedzić, hotele przyjazne homoseksualistom, tęczowe festiwale, kontakty itp.
Trasy turystyczne
Przewodnik turystyczny dla homoseksualistów
Wydano także oficjalny przewodnik turystyczny dla gejów i lesbijek. Można w nim znaleźć cały wachlarz miejsc przyjaznych osobom homoseksualnym. Są w nim wymienione bary, restauracje, kluby nocne, sklepy, ośrodki spa, kluby sportowe i wellness. W przewodniku można znaleźć także wskazówki dla osób chcących się pobrać w Wiedniu.
Jeśli ślub, to tylko w Wiedniu
Związki homoseksualne są nie tylko akceptowane, ale także szanowane przez Austriaków. Pary homoseksualne mogą wziąć ślub cywilny na takich samych zasadach co pary heteroseksualne. A władze miasta wręcz zachęcają do tego, aby zawierać związki właśnie w Wiedniu. Można to zrobić w bardzo romantycznych okolicznościach, np. w Hofburgu, Ratuszu lub w Pałacu Schonbrunn.
Wydarzenia pod patronatem miasta Wiedeń
Tego jest naprawdę dużo! Wiedeńskie kluby nocne i restauracje oferują cały wachlarz imprez przeznaczonych dla homoseksualistów. Miasto z kolei chętnie patronuje festiwalom, koncertom i przemarszom. Poniżej wymieniam tylko najważniejsze i najbardziej promowane nadchodzące wydarzenia.
- Vienna Fetish Spring / 3-7.06.2015
- Identities – Queer Film Festival / 11-21.06.2015
- Vienna Pride & Rainbow Parade / 16-21.06.2015
- Pink Wiener Wiesn Festival / 2.10.2015
- Rainbow Ball / 30.01.2016
- Diversity Ball / 04.2016
Sygnalizacja świetlna
To detal wyrażający przyjazny stosunek miasta do homoseksualistów. Na czas tegorocznego konkursu Eurowizja oraz wiedeńskiej parady równości, podmieniono obrazki na sygnalizatorach świetlnych na… homopoprawne. Na niektórych sygnalizatorach dostrzec można panie trzymające się za ręce, na innych, obejmujących się panów.

Wstęp tylko dla gejów
W Wiedniu coraz popularniejsze stają się ekskluzywne salony spa tylko dla gejów. I nie jest to żadna nowinka. Np. Apollo City Sauna jest znanym miejscem spotkań gejów już od 23 lat. Miejsca te to znacznie więcej niż salony oferujące saunę i masaż. Można tam wspólnie uprawiać sport, zrelaksować się, aby następnie pójść na romantyczną kolację, jak np. w Kaiserbründl Men’s Sauna.
Wstęp tylko dla lesbijek
Panie z kolei wolą spędzać czas na kawie, plotkach i zakupach. To z myślą o nich rosną jak grzyby po deszczu kawiarnie i sklepy tylko dla lesbijek. Co ciekawe, najstarsza i flagowa tego typu kawiarnia, The Frauencafé, powstała w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i od prawie pięćdziesięciu lat prowadzona jest z myślą o lesbijkach i transseksualistach.
Punkt za odwagę
Promocja stolicy Austrii jako miasta przyjaznego homoseksualistom to bez wątpienia bardzo odważny i nowatorski krok. Z mojej strony, punkt dla Departamentu Promocji za znalezienie swojej niszy i umiejętność używania jako atut tego, co inne miasta wolą przemilczać. Zastanawiam się, w jakim kierunku będzie się to rozwijać. Czy Wiedeń pociągnie za sobą inne miasta, czy, podobnie jak Amsterdam jest symbolem wolnego dostępu do narkotyków, Wiedeń będzie samozwańczą stolicą homoseksualizmu.
Zainteresował Cię ten ten tekst? Przeczytaj inne artykuły o Wiedniu.
Nie miałam o tym pojęcia! Może dlatego, że ostatni raz na dłużej byłam w Wiedniu dawno lat temu, miałam z 17 lat i nie zwracałam na tego typu rzeczy uwagi 😉 Mi tam takie coś się podoba, jestem jak najbardziej na tak oczywiście dopóki homoseksualiści nie są faworyzowani. Ale wydaje mi się, że akurat w Wiedniu po prostu wszyscy są równi – i bardzo dobrze!
Mam taki sam punkt widzenia. Czy jednak „wejscie tylko dla…” to nie jest faworyzoanie? Nie wystarczylo by „gay friendly”? Przeciez jesli ktos ma cos przeciwko gejom to i tak by nie poszedl raczej do takiego miejsca. W Johannesburgu i Cape Town jest bardzo wiele miejsc przyjaznym gejom i wrecz ukierunkowanym na gejow, ale wstep jest rowniez dla „hetero” i kogokolwiek innego.
Bardzo ciekawy tekst. Przyznam, że w sumie (do teraz) Wiedeń tak mi się nie kojarzył. Właśnie, Amsterdam, Barcelona, Madryt czy Tel Aviv jak najbardziej, ale o stolicy Austrii nie myślałem. W Wiedniu byłem kilka lat temu, ale nie zwróciłem jakoś na to uwagi. Myślę, że nie było to tak widoczne jak np. we wspominanej przeze mnie Barcelonie. Mam zamiar wrócić do Wiednia więc postaram się na to zwrócić uwagę. Pozdrawiam 🙂
Mają nawet dedykowaną appkę 😀 http://www.gayinvienna.com/en/apps-ios-and-android
Dobre znalezisko Jacek, dzięki.
Ciekawe spojrzenie na miasto. Będę polecać zainteresowanym kolegom i koleżankom -)
Jako ciekawostkę przeczytałem z zainteresowaniem, ale raczej nie skorzystam z proponowanych tras turystycznych 😉
Witek, z tego co widziałam, trasy prowadzą wzdłuż utartych turystycznych szlaków. Podejrzewam, że jedynie są wzbogacone przez przewodników o dodatkowe informacje.
Ciekawe! Uważam, że bycie przyjaznym homoseksualistom to nie powinien być wyjątek, a reguła. Idealnie byłoby, gdyby miasto nie musiało się tak promować, bo tolerancja byłaby powszechna. Niestety daleko ludzkości jeszcze do tego…
Slyszalam o sygnalizacji swietlnej, ale inne informacje to dla mnie nowosc! Zastanawiam sie, skad sie bierze tolerancja mieszkancow Wiednia i calej Austrii, szczegolnie biorac na uwage historie tego kraju? Swoja droga, mogliby troche tej tolerancji odsprzedac Polakom:)
Nigdy bym się nie spodziewała, że Wiedeń stanie się takim miastem. Z kolei w Madrycie również homoseksualisci mają swoją dzielnicę, kluby, święta, szkoda, że nie ma takiej sygnalizacji. Dobrze, że świat idzie do przodu. Swoją drogą – ciekawa strona:)
Pozdrawiam:)
Też nie wiedziałem że Wiedeń zalicza się do takich miast. Tak mówili poprzednicy w Barcelonie jest podobnie, wręcz jak dla mnie za dużo.
Kto by przypuszczał dawna kolebka ultra-nacjonalistów i faszystów. Ale ta sygnalizacja mnie mega zaskoczyła.
No to odechciało mi się tam jechać. Artykuł pewnie sponsorowany:)
Błażeju, póki co nie ma u mnie artykułów sponsorowanych. Skąd taki wniosek?