skip to Main Content
Atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską - weekend na Słowacji

Tak jak nie doceniamy Polski, tak nie doceniamy Słowacji. A to idealne miejsce na weekendową wycieczkę z dziećmi lub bez nich, a nawet spędzenie urlopu. Dlaczego?

 • Niewygórowane ceny. Np. przyzwoity nocleg w pensjonacie, w atrakcyjnej lokalizacji potrafi kosztować już od 10 euro/os
 • Koszt wstępu do atrakcji turystycznych jest raczej symboliczny i najczęściej zamyka się w kilku/kilkunastu złotych
 • Słowacja, podobnie jak Polska, to bardzo złożony i urozmaicony kraj
 • Mieszkańcy Słowacji są przesympatyczni i pozytywnie nastawieni do Polaków (no może poza policjantami, bo ci są nieugięci)
 • Żeby dogadać się ze Słowakiem, nie potrzebujesz używać żadnego języka obcego
 • Blisko! Z Rzeszowa do Barwinka jest zaledwie 1,5 godziny samochodem. Można pojechać rano, a wrócić wieczorem. Przetestowane kilkakrotnie.

Dziś prezentuję kilka pomysłów na ciekawe spędzenie czasu na Słowacji. Jeśli mieszkacie na Podkarpaciu lub w Małopolsce, wystarczy weekend. Jeśli mieszkacie nieco dalej, możecie potraktować to jako zaproszenie do rozważenia Słowacji jako destynacji urlopowej.

Słowackie zamki

W języku słowackim mamy trzy określenia budowli obronnych i dworskich, które warto znać, aby nie przeoczyć ich na mapie: hrad, zamok, kastel. W mojej opinii najciekawsze są te w ruinie, dają pole do popisu dla wyobraźni. Z kolei te odrestaurowane, zagospodarowane, wyposażone w wystawy i pamiątki z dawnych czasów więcej mówią o historii i kulturze okolicznych terenów. Warto odwiedzić i te i te.

Weekend na Słowacji. Zamek Spiski - Spissky hrad

Spisky hrad, czyli Zamek Spiski to najbardziej popularne ruiny zamku na Słowacji i jednocześnie największy kompleks zamkowy w Europie Środkowej. Sam w sobie może być celem jednodniowej wycieczki, gdyż zwiedzanie go zajmie Wam minimum pół dnia. A jeśli traficie na jakieś wydarzenie, np. turniej rycerski, zechcecie zostać nawet dłużej.

Polecane noclegi w pobliżu:

Weekend na Słowacji, zamek Strecno

Zamek Strecno, polecam zwiedzić przy okazji wędrówki szlakami Małej Fatry. Jeśli jednak nie planujecie trekkingu w tych okolicach, obiekt ten wart jest zorganizowania indywidualnej wycieczki. Wewnątrz zamku uruchomiono przepiękne muzeum, a w jego okolicach nie brakuje także innych atrakcji, takich jak malowana wioska Cicmany czy spacerowy rezerwat Sulovskie Skaly (opisane poniżej).

Polecane noclegi w pobliżu:

Zamek w Kieżmarku - weekend na Słowacji, atrakcje, warto zobaczyć

Zamek w Kieżmarku to jedna z zagospodarowanych budowli obronnych. W jego wnętrzach znajduje się ciekawe muzeum, które zdecydowanie warto odwiedzić. Ekspozycje zorganizowane są tematycznie i dotyczą wielu tematów – od historii tych terenów, poprzez życie dworskie, prawo, zwyczaje i obronność. Jeśli zdecydujecie się na wizytę w zamku i kupno biletu, będzie to najlepiej wydane 3 Euro podczas Waszej wycieczki.

Polecane noclegi w pobliżu:

Zamek Lietava - weekend na Słowacji, atrakcje, co zobaczyć

Ruiny Zamku Lietava należą do najczęściej odwiedzanych przez turystów ruin na Słowacji. Nie bez powodu. W średniowieczu twierdza Lietava była uważana za nie do zdobycia. Aktualnie, poza ruinami budowli, atrakcją tego miejsca jest także przepiękny widok na okolicę. Wstęp do zabytku jest wolny.

Polecane noclegi w pobliżu:

Zamek Orawski - weekend na Słowacji, atrakcje, co zobaczyć

Zamek Orawski to najpopularniejsza atrakcja tego typu na Słowacji. Nam nie udało się jeszcze wejść do środka, choć kilka razy już oglądałam mury z bardzo bliska. Przed wyjazdem warto sprawdzić godziny otwarcia oraz czas wpuszczania ostatniej grupy turystów, aby nie skończyć tak jak my ;)

Polecane noclegi w pobliżu:

Rezerwaty i parki przyrody

Choć największą, według mnie, atrakcją Słowacji są góry i przepiękne puste szlaki, celowo wybrałam tutaj jedynie miejsca na krótki, kilkugodzinny spacerek „na lekko”. Nadają się zarówno na wypad z przyjaciółmi, jak i weekend z dziećmi pełen przygód.

Weekend na Słowacji - Sulowskie Skały - atrakcje blisko granicy z Polską

Sulowskie Skały (Súľovské skaly) to idealne miejsce na kilkugodzinną rekreacyjną wędrówkę, bogatą w zapierające dech w piersiach widoki. Niezwykłe formacje skalne utworzyły się w wyniku erozji zlepieńca. W najwyższej partii trasy czeka dodatkowo atrakcja w postaci wkomponowanych w skałę ruin zamku.

Polecane noclegi w pobliżu:

Atrakcje Słowacji na weekend, blisko granicy - Janosikove Diery

Janosikove Diery – niezwykły zespół wąwozów poprzecinanych górskimi potokami i licznymi wodospadami, zlokalizowany u podnóża Wielkiego Rozsutca (Mała Fatra). To szlak dla osób lubiących wspinanie się po drabinkach, spacery po platformach i wodę… dużo wody. Szlak po Janosikowych Dziurach poprowadzony jest w formie pętli – start i meta znajdują się w miejscowości Stefanova.

Polecane noclegi w pobliżu:

Tatrzańska Łomnica - atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską, weekend na Słowacji

Łomnica – chcecie pooglądać Tatry z góry, bez konieczności wspinania się na jakikolwiek szczyt? To zapraszam na Łomnicę (2634 mnpm) – drugi co do wysokości po Gerlachu szczyt Tatr. Tak, to wyżej niż Rysy. A co lepsze, aby dostać się na szczyt, wystarczy wjechać na niego kolejką gondolową. Na górze znajduje się kawiarnia, mini hotel, obserwatorium astronomiczne i system platform, po których można się bezpiecznie poruszać, aby obejrzeć wszystkie szczyty wokół.

Polecane noclegi w pobliżu:

 • Wariant klimatyczny: Villa Buky, Tatrzańska Łomnica, od 110 zł/os
 • Wariant budżetowy: Vila Mala Marta, Tatrzańska Łomnica, od 50 zł/os
 • Wariant umiarkowany: Penzion Lesna, Tatrzańska Łomnica, od 80 zł/os
Atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską - Słowacki Raj - weekend na Słowacji

Słowacki Raj – płaskowyż krasowy, poprzecinany wąwozami z licznymi strumieniami i wodospadami. Poprowadzono tam szlak turystyczny z ruchem jednokierunkowym, zamykający się w pętlę. Trasa obfituje w drabiny, platformy, łańcuchy i liny. Potrzebujecie odrobiny adrenaliny?

Polecane noclegi w pobliżu:

Unikatowe wioski

Kiedy po raz pierwszy trafiłam do malowanej wioski, widok niemal jednakowych domków, pomalowanych w kwiatowe motywy zauroczył mnie dogłębnie. Nie wiem, kto wpadł na taki pomysł, ale należy mu pogratulować.

Cicmany - malowana wioska na Słowacji

Cicmany to kolejne miejsce, które warto odwiedzić przy okazji wędrówki po Małej Fatrze. Całą wioskę tworzą drewniane zabudowania w kolorze ciemnego brązu i czerni, ozdobione białymi powtarzalnymi ornamentami. Całość wygląda obłędnie. Co ciekawe, nie jest to związane z żadną oryginalną historią czy zwyczajem. To po prostu sposób na przyciągnięcie turystów. Ale za to jaki uroczy i pomysłowy!

Polecane noclegi w pobliżu:

Vlkolinec - atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską, weekend na Słowacji

Vlkolinec (Wlkoliniec) jest żywym skansenem, z oryginalną, niezmienioną zabudową z XVIII. Wioska została wpisana na listę UNESCO. Dodatkowo, została uznana za najlepiej zachowaną osadę wiejską w łuku Karpat. Czy potrzebujecie więcej argumentów, aby tam pojechać? My nie.

Polecane noclegi w pobliżu:

Jaskinie

Wizyta w jaskini to zawsze dobra opcja, niezależnie od pory roku. W lecie można się schłodzić, w zimie ogrzać. A przy okazji pooglądać te wszystkie wapienne wspaniałości, które tworzyły się przez miliony lat.

Atrakcja Słowacji blisko granicy z Polską - Demianowska Jaskinia Wolności - weekend na Słowacji

Demianowska Jaskinia Wolności, zlokalizowana pod Niskimi Tatrami, zaliczana jest do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Jaskinia ma długość prawie 8,5 km. Do dyspozycji turystów oddane jest nieco ponad 2 km. Zwiedzanie trwa ok. 100 minut.

Polecane noclegi w pobliżu:

Jaskinia Beliańska - atrakcje Słowacji blisko granicy, weekend na Słowacji

Jaskinia Beliańska, choć mniej spektakularna niż Jaskinia Demianowska, również jest warta odwiedzenia. To jedyna jaskinia w Tatrach Wysokich udostępniona turystom. Długość trasy zwiedzania wynosi ok. 1,4 km. Ciekawostka – w XVIII wieku jaskinia ta była eksplorowana przez poszukiwaczy złota.

Miejsca z historią

I wreszcie coś dla miłośników historii obydwu krajów – Polski i Słowacji. Obydwa miejsca są bowiem efektem przeplatania się dziejów obydwu narodów.

Słowacka Dolina Śmierci - atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską, weekend na Słowacji

Słowacka Dolina Śmierci – w miejscu jednej z najbardziej zaciekłych bitew pancernych operacji dukielsko – preszowskiej, pomiędzy wojskami Armii Czerwonej i Wermachtu (II Wojna Światowa) utworzono muzeum pod chmurką. Na obszarze 20km2 rozstawiono oryginalne czołgi w szyku bojowym, działa i samoloty. W efekcie, spacerując po łąkach, polach i lasach, trafiamy na kolejne maszyny. Rewelacyjna propozycja dla osób interesujących się tematyką wojenną oraz dzieci w wieku szkolnym. Aby tam dotrzeć, należy zjechać z głównej drogi Barwinek – Świdnik w miejscu, gdzie stoi pomnik przedstawiający radziecki czołg T-34 taranujący czołg niemiecki, a następnie jechać prosto.

Czerwony Klasztor - atrakcje Słowacji blisko granicy z Polską na weekend

Czerwony Klasztor to jeden z najpopularniejszych obiektów sakralnych Słowacji. Zespół klasztorny z XIV wieku, w którym obecnie mieści się muzeum robi duże wrażenie. Jeśli interesuje Was jak kiedyś żyli braciszkowie, czym się zajmowali na codzień, jak sobie radzili. Jeśli chcecie na moment poczuć się jak zakonnicy – zajrzyjcie tam przy okazji wycieczki w Pieniny, wędrówki na Trzy Korony lub Sokolicę, czy spływu tratwami Dunajcem.

Kąpieliska termalne

Na Słowacji można znaleźć bardzo dużo kąpielisk termalnych. Część z nich to typowe aquaparki, miejsca rozrywkowe z wieloma atrakcjami dla dzieci, a część to ośrodki wypoczynkowo – zdrowotne, przystosowane do biernego spędzania czasu w ciepłej wodzie wysoko zmineralizowanej.

Tatralandia - weekend na Słowacji, atrakcje, gdzie pojechać

Tatralandia to największy aquapark na Słowacji i pod kątem spędzania czasu z dziećmi lub grupą przyjaciół, według mnie, bezkonkurencyjny. Można spędzić tam cały dzień i się nie nudzić. Najprzyjemniej jest tam w zimie, kiedy po kąpieli w gorącej wodzie można wyjść się schłodzić bezpośrednio na śnieg leżący obok basenu. W lecie z kolei uruchamia się znacznie więcej atrakcji.

AquaCity Poprad, weekend na Słowacji, gdzie pojechać

AquaCity Poprad to nowoczesna alternatywa dla Tatralandii, zlokalizowana we wschodniej części Słowacji (bliżej Rzeszowa). To rozbudowany kompleks wypoczynkowo – rozrywkowy, w którym baseny stanowią jedynie część atrakcji.

Baseny termalne Vrbov, weekend na Słowacji, gdzie pojcechać

Thermal Park Vrbov to obiekt niedawno odkryty przeze mnie. W niczym nie przypomina aquaparku, gdyż główną jego funkcją jest wypoczynek i leczenie. Naturalne wysoko zmineralizowane wody termalne, które wypełniają baseny obiektu świetnie działają na reumatyzm i choroby skórne. W moim przypadku świetnie podziałały na samopoczucie. I nie przeszkadzał mi nawet padający na głowę zimny deszcz.

Więcej ciekawych miejsc u naszych południowych sąsiadów znajdziesz w kategorii Słowacja.
Zachęcam także do przeczytania artykułu Karola Wernera – Słowacja, ciekawe miejsca blisko granicy.

Zdjęcia użyte w zestawieniu pochodzą ze zbiorów własnych a także ze strony Słowackiej Organizacji Turystycznej: slovakia.travel

Ten wpis ma 29 komentarzy

 1. Ooo, to mnie zaciekawiliście, nigdy nie interesowałam się w sumie tym krajem i nie brałam go pod uwagę podczas planowanych podróży, a tu proszę – warto! 🙂
  Super wpis!

 2. Alex Słowację bardzo lubi! Wyjazd do Słowackiego Raju wspomina z rozrzewnieniem i ma nadzieję tam jeszcze wrócić!
  Jaskinie wyglądają niesamowicie, więc Alex musi chyba dołączyć je do swoje listy miejsc do zobaczenia!

 3. Ruiny Zamku Lietava zachwycają, ale te jaskinie… Cudo! Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się wyskoczyć na kilka dni. Chciałabym to zobaczyć na własne oczy.

  Zdjęcia cudne!

 4. Wiem, że sami macie córeczkę i przyjdzie Wam z nią podróżować, to jednak przy moim młodszym dziecku jest to niesamowicie utrudnione. Aktualnie przechodzi okres tak paskudnego buntu, że nie mam żadnego pomysłu, gdzie moglibyśmy się wybrać. Wielogodzinne zwiedzanie nie wchodzi w grę, bo ani w wózku, ani na rękach, ani za rękę. Tłumy również odpadają i wszelkie mniej bezpieczne miejsca. Jedyne co go zajmuje na dłużej, żeby nie uciekł, to woda i piasek, więc chyba nam jakieś jezioro zostanie. Znacie w Polsce jakieś fajne miejsce, gdzie jest do tego wszystkiego jeszcze ciepła woda i można pływać?
  Słowacja piękna, ale niestety musi chwilowo poczekać.

  1. W tym temacie wszystko jeszcze przed nami 🙂 A z której części Polski jesteś? Polecamy aquaparki w Białce Tatrzańskiej i w Bukowinie. Ciepła woda i mnóstwo atrakcji. Ale skoro Słowacja musi poczekać, to te rejony pewnie też nie wchodzą w grę…

   1. Lubelskie, ale dystans o ile w Polsce nie ma jakiegoś większego znaczenia. Fajnie by było jednak, żeby nie było ogromnych tłumów, a urlop mam w pierwsze dwa tygodnie sierpnia. W tamtym roku wybraliśmy się do Łeby i było super. Tyle jeździło się do zagranicę, że przyszedł czas na Ojczyznę. Podróż była strasznie męcząca, korki nawet na autostradzie i trasa powrotna 14 godzin, tyle co mniej więcej na Chorwację. A i wtedy był grzeczny jeszcze 😀

 5. Słowację znam i bardzo lubię. Naprawdę warto tam się wybrać. Z Rzeszowa to pewnie też blisko do wpisanego na listę UNESCO Bardejova? Zamek Orawski w środku naprawdę warto zwiedzić, mają tam nawet przewodnika, który świetnie mówi po Polsku. Z basenów termalnych najbardziej lubię Basenovą, a zwiedzanie jaskiń jest super, tylko trzeba pamiętać, że część z nich poza sezonem jest zamknięta dla ruchu turystycznego

 6. Dla mnie najciekawsze są te jaskinie, a także kompleksy wodne, szczególnie że pewnie są w niektórych rozbudowane saunaria, a ja uwielbiam saunę i potrafię gdzieś specjalnie pojechać ze względu na to 🙂

 7. Bardzo lubię Słowację i jako ich bliska sąsiadka (ok. 20 km od granicy) jako dziecko bywałam tam w każdy weekend 🙂 WIększość atrakcji znam i polecam, a mimo wszystko okazuje się, że jeszcze nie wszystkie szlaki przetarte!:)

 8. W ten weekend mieliśmy właśnie spędzić na Słowacji dokładniej na Liptowie (to byłby nasz drugi raz z dzieciakami) ale pogoda i chora mama (czyli ja z anginą) pokrzyżowały nam plany 🙁 Może za tydzień się uda. Słowacy są mega uprzejmi i pomocni, jeśli masz przy sobie dzieci – to akurat sprawdziliśmy. Jajka na śniadanie czy owoce z własnego ogrodu to takie małe bonusy 🙂

 9. Pracuję w Tivronie ze słowakiem – przekonał mnie, że warto przyjechać, więc chętnie zobaczę parę z opisanych miejsc. No i koniecznie bryndzowe haluszki!

 10. Uwielbiam Słowację za jej różnorodność. Ma bardzo dużo do zaoferowania. Wystarczy pomyśleć Słowacja i pomysł na weekend – i t o nie jeden – gotowy. 🙂

 11. Witam A jak wygląda tam cenowo takie zwiedzanie miejsc co polecasz zwiedzić bo właśnie planuję jechać we wrześniu tam bo jadę na urlop. Proszę o odpowiedź

 12. Kilka małych uwag – na gorąco, ponieważ niedawno odwiedziłem Słowacje 🙂
  Jeżeli chodzi o Zamek Orawski – zwiedzanie z polskojęzycznym przewodnikiem – tylko dla grup zorganizowanych, ale jak ma się szczęście można na taką trafić (nam się nie udało – był słowacki), zwiedzanie dość szybkie – w dodatku część pomieszczeń jest otwieranych i zamykanych przez przewodnika po przejściu grupy.
  W kasie można opłacić możliwość fotografowania i filmowania – dopiero od przewodnika dowiedzieliśmy się, że jest konieczna tylko do fotografowania wnętrz zamku (pomieszczenia oznakowane „zakaz fotografowania”). Wszędzie poza takowymi – można robić zdjęcia bez uiszczenia opłaty.

  Jeżeli chodzi o Słowacki Raj (byłem tam kilkukrotnie w ciągu ostatnich 10 lat), to tylko 2-3 szlaki są w formie pętli. Pozostałe wymagają albo powrotu lokalną komunikacją na parking (a autobusy potrafią kursować rzadko), albo powrót tą samą drogą (a niektóre szlaki są dość długie), albo posiadania 2 pojazdów i pozostawienie ich w 2 punktach – start i meta.

 13. Bardejov… zdecydowanie polecam na weekend pół godziny od Krynicy. Urocze miasteczko i kurort, zobaczyłem program w TV, zachęcony pojechałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top