skip to Main Content
Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy, wydma czołpińska

Mniej więcej w połowie drogi między Rowami a Łebą, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, znajduje się miejsce magiczne. Kraina piasku. Pustynia w środku lasu, kilka kroków od morza i jednej z najpiękniejszych plaż polskiego wybrzeża Bałtyku. Mowa o Wydmie Czołpińskiej, jednej z największych ruchomych wydm w Polsce i jednocześnie takiej, na którą wolno wejść. Wyznaczono tam szlak turystyczny łączący m.in. leśny parking, na którym rozpoczynaliśmy spacer z plażą, a także zabytkową latarnią i wieżą widokową.

My ominęliśmy tym razem zabytki, aby więcej czasu poświęcić naturze. Przepiękne krajobrazy, drobniuteńki piasek muskający stopy przy każdym kroku, soczystozielony las pełen grzybów i szum morza to atrakcje, które w zupełności wystarczą na jednodniową wycieczkę.

Ruchome wydmy – co to takiego?

Krótko mówiąc, wiejące tu wiatry o prędkości przekraczającej 5 m/s mają siłę przesuwania ziarenek piasku po łagodnych nawietrznych stokach wydm. Ziarenka, które zostaną w ten sposób przetransportowane aż do szczytu, przesypują się na jego drugą stronę. W ten sposób wydma ulega powolnemu ale stałemu przesuwaniu od 3 do 10 metrów w ciągu roku. Największą intensywność tego procesu zauważa się w okresie jesienno – zimowym. Wtedy też można naocznie zaobserwować tzw. kurzenie wydmy – czyli chmury piasku przenoszone wraz z podmuchami wiatru, a także usłyszeć „śpiew wydm” – charakterystyczny dźwięk jaki niesiony przez wiatr piasek wydaje.

Największe wydmy osiągają wysokość do 45 m i długość do 900 m. Tę, po której spacerowaliśmy widać było z oddali, wyłaniającą się na horyzoncie powyżej czubków otaczających ją drzew.

To, co zobaczyliśmy na miejscy przerosło nasze najśmielsze wyobrażenia. Choć bardzo się starałam, zdjęcia ani w połowie nie oddają piękna tego miejsca.

Ruchome wydmy koło Łeby - Wydma Czołpińska
Wydma Czołpińska, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym
Słowiński Park Narodowy - Wydma Czołpińska, ruchome wydmy
Wydma Czołpińska - ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym

Najpiękniejsza plaża w Polsce?

Czysta, szeroka i pusta… względnie mało zaludniona – taka wg. mnie powinna być plaża idealna. Nie wiem czy plaża sąsiadująca z Wydmą Czołpińską taka jest zawsze, ale wtedy kiedy my tam byliśmy była bliska ideału. Być może powodem słabego zaludnienia jest dość duże oddalenie od parkingu i zabudowań. Osoby, których głównym celem pobytu nad morzem jest plażowanie najprawdopodobniej aż tam się nie zapuszczają. Końcem sierpnia, przy pięknej pogodzie i wysokiej temperaturze oprócz nas, w zasięgu wzroku było może kilkanaście osób.

Jeśli byliście tam, koniecznie podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach. Czy ta plaża zawsze jest taka piękna i pusta, czy my po prostu mieliśmy szczęście? A jeśli nie byliście, to koniecznie odwiedźcie to miejsce przy okazji pobytu nad morzem.

Najpiękniejsza plaża Bałtyku - Słowiński Park Narodowy
Słowiński Park Narodowy - ruchome wydmy
Słowiński Park Narodowy - najpiękniejsza plaża w Polsce
Słowiński Park Narodowy i najpiękniejsza plaża w Polsce

PS. To cudo, w które jesteśmy owinięte z Nadią to „Little love” od Lenny Lamb. Cudowny miękki przewiewny kocyk który się kocha od pierwszego zamotania.

Ten wpis ma 26 komentarzy

  1. Powiem szczerze, że będąc dwukrotnie, jako dziecko, na wycieczce w Parku Słowińskim, bardzo zraziłam się do tego miejsca. Zamiast radości zachwycania się pięknym krajobrazem, pozostało zmęczenie i widok tłumów ludzi. Twoje miejsce nie dotyczy chyba jednak ruchomych wydm parku Słowińskiego, tylko zwykłej nadmorskiej plaży. Takich perełek jest jeszcze trochę nad naszym morzem. 🙂

  2. Uwielbiam to miejsce, czuje się tam jakbym była w innym kraju, na jakiejś pustyni!!!
    a Ty pięknie wyglądasz ze swoim pięknym brzdącem 🙂

  3. Oj wydmy, to wspomnienie dzieciństwa i tak silne, że pragnienie powrotu właśnie w to miejsce nieustannie mi towarzyszy. Piękne zdjęcia, które chwytają za serce. Dzięki 🙂

  4. Och, wiele wspomnień mam z tym miejscem <3 pochodzę ze Słupska, więc od dziecka bywałam tam wielokrotnie… CUDOWNE miejsce, zgadzam się w całej rozciągłości.

  5. Piękne zdjęcia. Nie trzeba jeździć zagranicę aby podziwiać tak cudne widoki. Byłem kiedyś w latarni morskiej w Czołpinie. Z pewnością kiedyś tam wrócę.

  6. Korzystając z letniej pogody młodzi lekkoatleci ze Sławna zaplanowali pieszą rundę przez Wydmę Czołpińską na najbliższą sobotę. Przy okazji sprawdzimy zaludnienie przyległej plaży, a dla trenera będzie to 25 rocznica pierwszych odwiedzin Smołdzińskiego Lasu i okolic.

  7. Wybieram się tam jestem pod wrażeniem po obejzeniu kilku filmów mam nadzieję na pozytywne wrażenia i mysle ze zrobie duzo zdjec

  8. Piękne zdjęcia wydm, niczym z jakiegoś magazynu podróżniczego, mało jednak samych zdjęć naszego pięknego morza. Jedno było fantastyczne z tym korzeniem suchym na plaży. Chętnie bym obejrzał zdjęcia morza o zachodzi w twoim wykonaniu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top