skip to Main Content
Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Czasem tak niewiele potrzeba aby sprawić dużemu dziecku radość… Wyobraźcie sobie, że przejażdżka kolejką wąskotorową Przeworsk – Dynów była Maćka niezrealizowanym marzeniem z dzieciństwa. Jak widać, trzeba było dorosnąć i ożenić się właśnie ze mną, aby spełnić sen małego chłopca. Rok temu, kiedy Nadia była jeszcze malutka i nie mieliśmy odwagi zabierać ją na dłuższe wyjazdy, jednodniowa wycieczka była doskonałym testem tego, czy jesteśmy gotowi na dłuższą podróż pociągiem z dzieckiem. Kilka dni temu zrobiliśmy powtórkę z rozrywki, aby pokazać tę atrakcję również 11-letniemu Maksowi, który przyjechał do nas na wakacje. Nie wykluczam, że wycieczka na proziaki galicyjską kolejką „Pogórzanin” stanie się naszą małą tradycją rodzinną i będziemy ją powtarzać co roku, takie to fajne.

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

My przed rokiem i nowe znajomości Nadii

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Nadia była wtedy zaledwie czteromięsięcznym ciekawym świata niemowlakiem

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Tutaj już jako ponad roczne dziecko, w pełnym skupieniu wypatruje na horyzoncie jakiegoś pieska. Albo chociaż kotka.

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Rok temu, kiedy się zmęczyła, lądowała w chuście. W tym roku wzięliśmy na przejażdżkę nosidło ergonomiczne Madame GooGoo ♥

Historia kolejki w dużym skrócie

Koncepcja linii kolejowej na trasie Bachórz – Przeworsk powstała jeszcze przed I Wojną Światową. Wówczas tereny te wchodziły w obręb Królestwa Galicji i Lodomerii, a właściwie Königreich Galizien und Lodomerien. W związku z powstaniem cukrowni w Przeworsku, zdecydowano się na budowę kolejki, która miała służyć dostawie głównie buraków cukrowych, a także innych płodów rolnych do miasta. Budowę rozpoczęto w roku 1900, a całkowite oddanie do eksploatacji trasy Przeworsk – Dynów nastąpiło cztery lata później. Z czasem okazało się, że z linii tej chętnie korzystają pasażerowie i to w liczbie dziesiątek tysięcy rocznie. Kolejka działała do lat osiemdziesiątych, kiedy to zamknięto regularny ruch pasażerski na tej linii. W roku 1991 wpisano ją do rejestru zabytków.

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia
Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia
Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Widoki, folklor i atrakcje z czasów Franza Ferdinanda

Trasa podkarpackiej kolejki „Pogórzanin” uznawana jest za najbardziej malowniczą wśród polskich kolejek wąskotorowych. Przebiega przez doliny dwóch rzek – Wisłoka i Sanu, pola, łąki, bagniska i lasy Pogórza Dynowskiego, obfituje w liczne zakręty i podjazdy. Słynie z jedynego na kolejach wąskotorowych tunelu. Zlokalizowany jest w Szklarach i ma ponad pół kilometra. Przejeżdża się go w zupełnych ciemnościach, lepiej więc uprzedzić dzieci, że taka sytuacja będzie miała miejsce. Warto zwrócić uwagę na stare mosty – stalowe i kamienne, które pamiętają jeszcze czasy Franciszka Ferdynanda.

Kolej wąskotorowa jest atrakcją nie tylko dla pasażerów. Wzdłuż całej trasy jest obiektem westchnień dzieci i dorosłych, którzy wyrażają swój zachwyt intensywnym machaniem do podróżnych. Ci oczywiście nie pozostawiają tych pozdrowień bez odpowiedzi. Wszystkim cieszą się przy tym mordki, słońce świeci, kolejka się toczy i jest po prostu fajnie.

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia
Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia
Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Do Bachórza na proziaki

Choć kolejka kończy swój bieg w Dynowie, my tradycyjnie już wysiadamy jedną stację wcześniej – w Bachórzu. Tuż obok stacji, a właściwie na jej terenie, w słynącej z pysznej podkarpackiej kuchni karczmie „Pod Semaforem” zamawiamy najlepsze na świecie proziaki z masełkiem czosnkowym i inne lokalne specjały. Dla tych, którzy proziaków nie znają, wyjaśniam, że są to małe pieczone placuszki z ciasta z dodatkiem sody, o bardzo charakterystycznym smaku. Jeśli chcecie zjeść naprawdę smaczne, to właśnie tam, w Bachórzu koło Dynowa – prosto z pieca, świeże i gorące. Przekrójcie sobie je na pół i posmarujcie obficie masłem czosnkowym, które w jednej chwili się rozpłynie i zostanie wchłonięte przez gorące ciasto. Palce lizać!

Po zjedzeniu obiadu i zalaniu go [przez tych co mogą] piwem, mamy jeszcze 1,5 godziny luzu do odjazdu kolejki w stronę przeciwną. Zwiedzamy zatem zabytkowe lokomotywy i wagony ustawione na nieużywanej części torów przy karczmie, a potem wypuszczamy dzieciaki na plac zabaw. Czas mija leniwie, bez pośpiechu, z akompaniamentem radosnych piskliwych głosików Nadii i Maksa w tle.

Kolejka wąskotorowa Przeworsk Dynów - atrakcje Podkarpacia

Kolejkowy savoir vivre

Poniższy tekst pochodzi z regulaminu kolejki wąskotorowej, pisanego z dużym przymrużeniem oka.

Nakazy i zakazy

 1. Zabrania się zbierania grzybów podczas jazdy pociągiem.
 2. W czasie jazdy wyskakiwanie z ostatniego i wskakiwanie do pierwszego wagonu jest surowo wzbronione.
 3. Wyśmiewanie się z pieszych i rowerzystów nie jest wskazane (w końcu i tak nas wyprzedzą).
 4. Zabrania się wznosić okrzyki w rodzaju „gaz do dechy”, gdyż denerwują maszynistę i mogą spowodować czasową niezdolność do pracy.
 5. Reklamacje dotyczące prędkości jazdy kolejki nie będą uwzględniane, albowiem jedzie ona wolno ze względu na dobro podróżnych a nie dlatego, że szybciej nie może.
 6. Podczas jazdy nad brzegiem rzeki zabrania się łowienia ryb z okien wagonów – istnieje niebezpieczeństwo wciągnięcia kolejki do wody przez wyrośniętą rybę.
 7. Kąpiel w rzece podczas jazdy – wzbroniona.
 8. W razie trudności przy wyjeździe na wzniesienie, podróżni z ostatnich wagonów zobowiązani są do popychania kolejki.
 9. Wnoszenie do wagonów żółwi lub innych równie powolnych zwierząt traktowane będzie jako prowokacja.

Prawa podróżnych

 1. Podróżny ma prawo głośno wyrażać zachwyt, będący wyrazem jego uwielbienia dla kolejki.
 2. Podziwiać uroki mijanej okolicy i dzielić się uwagami z innymi współtowarzyszami podróży.
 3. Chwalić doskonałą obsługę i opiekę, jakiej nie szczędzą pracownicy kolejki.
 4. Podróżny ma prawo czuć się wyróżniony jadąc kolejką, podczas gdy inni pędzą na złamanie karku samochodami.
 5. Podczas jazdy podróżny ma prawo śpiewać, deklamować wiersze oraz doskonale się bawić.
 6. Podróżny ma prawo wiedzieć, że dzieci nie są dla nas żadnym utrapieniem.
 7. Kupno pamiątek, pocztówek i innych atrybutów turysty jest niezaprzeczalnym prawem.
 8. Podróżny ma prawo oczekiwać od obsługi pociągu uśmiechu i dobrego słowa.
 9. Każdy podróżny ma prawo przynieść ze sobą gitarę, grzebień lub inny instrument muzyczny i przygrywać innym podróżnym podczas jazdy pociągiem.

Informacje praktyczne

Kolejka pełni aktualnie funkcję typowo turystyczną. Kursuje w weekendy od maja do września. Rozkład jazdy kolejki znajdziecie tutaj. Ceny biletów natomiast możecie sprawdzić tutaj.

Jeśli podróżujecie z dziećmi, warto, aby przed wyjazdem skorzystały z toalety na dworcu kolejowym w Przeworsku, gdyż pierwszy postój na siku dopiero po ok. dwóch godzinach, na łące za tunelem w Szklarach – jest wtedy przewidziana 10-minutowa przerwa.

Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy dworcu kolejowym w Przeworsku. Dworzec „Przeworsk Wąski” znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Ten wpis ma 4 komentarzy

 1. Jestem na Podkarpaciu często, mój narzeczony stamtąd pochodzi, ale nie chwalił sie ze takie fajne rzeczy tam są! Niedługo znów tam jedziemy, będzie okazja żeby wypróbować kolejkę 😀

 2. Niejednokrotnie zdarzyło nam się przejeżdżać po torach wąskotorówki. Jednak do tej pory nie było czasu na przejechanie się jej trasą. Po przeczytaniu artykułu, wiem, że warto. Pytanie mam jedno, czy czas w kolejce bardzo się dłuży? Pozdrawiam.

  1. Wiesz… przyznam, że rok temu, kiedy Nadia głównie spała, było łatwiej. W tym roku z małym wiercącym się owsikiem nie mogłam się już doczekać dotarcia do celu. Ale większe dzieciaki (takie od 3 lat wzwyż) mają frajdę i raczej się nie nudzą. Tam jest zawsze dużo dzieci, więc wystarczy włożyć odrobinę wysiłku w integrację małych pasażerów i ma się dzieciaki z głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top