skip to Main Content
Co warto wiedzieć przed podróżą do Kijowa - informacje praktyczne

Dziś mam dla was zestaw praktycznych informacji, które mogą wam się przydać zanim zaplanujecie podróż do Kijowa. Z pewnością nie jest to kompendium wiedzy, mam tego świadomość, dlatego potraktujmy to jako dobry start i sytuację rozwojową. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, śmiało zadawajcie je w komentarzach pod artykułem. Nawet jeśli nie będę znała na nie odpowiedzi, to postaram się ją znaleźć.

Pociąg do Kijowa

Postanowiłam, że nie będę tutaj robić listy możliwych sposobów dotarcia do Kijowa, bo jest tego naprawdę sporo. Powiem wam o środku transportu, o którym być może nie wiecie, a na chwilę obecną jest najtańszy, wygodny i pod kilkoma względami przewyższający samolot, autokar czy samochód. Mam na myśli pociąg ukraińskich kolei relacji Przemyśl – Kijów. Pociąg ten reprezentuje podobną klasę co nasze Pendolino, drogę Przemyśl – Kijów pokonuje w ok. 7 godzin, za to cenowo bliżej mu do tzw. osobówek.

Dlaczego warto pojechać do Kijowa pociągiem kolei ukraińskich?

 • To prawdopodobnie najtańszy z dostępnych środków transportu. Bilet dla osoby dorosłej w jedną stronę kosztuje ok. 65 zł (w zależności od kursu hrywny)
 • Cena jest stała – można kupić bilet nawet kilka miesięcy do przodu. Dzięki temu można z kolei znaleźć lepszy i tańszy nocleg.
 • Bilet można kupić przez internet na stronie kolei ukraińskich
 • Małe dziecko podróżuje bezpłatnie (aczkolwiek oczywiście trzeba je uwzględnić w trakcie kupowania biletu)
 • Kontrola paszportowa na granicy przebiega bardzo sprawnie i nie wpływa na czas jazdy pociągu
 • Pasażer ma znacznie więcej miejsca niż w samolocie czy autokarze, oparcia foteli się pochylają, jedzie się naprawdę komfortowo

Pociąg startuje z Przemyśla o godzinie 15:45 i w Kijowie jest ok. północy czasu kijowskiego. Drogę powrotną rozpoczyna się w Kijowie o godzinie 6:00, a do Przemyśla dojeżdża o godzinie 12:25 czasu polskiego. Kursuje codziennie.

Pociąg do Kijowa z Przemyśla

Tani i komfortowy nocleg w Kijowie

W Kijowie miejsc noclegowych wszelkiego sortu nie brakuje. Jeśli jednak polujecie na tanie loty i liczycie na ostatnią chwilę, może się okazać, że w najlepszych lokalizacjach wszystko będzie już zajęte. Dlatego, jeśli to możliwe, wyjazd do stolicy Ukrainy warto zaplanować sobie z wyprzedzeniem i zarezerwować nocleg nawet 2-3 miesiące wcześniej, np. na tej stronie.

Jeśli, zgodnie z naszą rekomendacją, planujecie dotrzeć do Kijowa pociągiem, pojawia się pewne utrudnienie – pora zakwaterowania. Na dworcu głównym jesteście o północy. Wiele miejsc nie ma zapewnionej obsługi całodobowej, warto więc na to zwracać uwagę i traktować to jako priorytet. Kolejnym ważnym kryterium jest lokalizacja. O tej porze możecie już nie zdążyć na ostatni kurs metra, a więc pasuje mieć nocleg w niedalekiej odległości od dworca, aby dojść na nogach lub dojechać taksówką i nie przepłacić. Z kolei fajnie mieszkać blisko jakiejś stacji metra, żeby mieć łatwiej w trakcie pobytu w Kijowie. Poniżej znajdziecie kilka moich rekomendacji, które spełniają powyższe warunki, a przy okazji mają świetne opinie wśród klientów.

HOSTELE – opcja budżetowa

 • Yak Olympic Hostel – niedaleko dworca kolejowego i stacji metra Olimpijska, ceny od 24 zł/os, dostępne także pokoje prywatne
 • Magic Bus Kiev Hostel – niedaleko dworca i trzech stacji metra, ceny od 25 zł/os, dostępne także pokoje prywatne
 • Galactic Globus – niedaleko dworca i stacji metra Palats Sporty, ceny od 20 zł/os, dostępny pokój prywatny z WC

APARTAMENTY, APART-HOTELE i HOTELE

Jak poruszać się po mieście

W Kijowie działają trzy linie metra, obejmujące swoim zasięgiem prawie wszystkie atrakcje turystyczne (poza skansenem Pirogovo i posiadłością Janukowycza – Mezhyhirya). Jeśli nie planujecie mniej standardowych wycieczek, inne środki transportu nie będą wam potrzebne.

Koszt biletów na metro jest symboliczny. Ups. Przecież tam nie ma biletów. Ich funkcję pełnią plastikowe żetony wielokrotnego użytku. Przejazdy są tak tanie, że druk jednorazowych biletów mógłby się okazać nieopłacalny. Żetony nabywa się w specjalnych automatach na stacjach metra, które rozmieniają pieniądz papierowy na plastikowe krążki. Potem z takim żetonem podchodzimy do bramek, wrzucamy i… tyle. Żadnych dalszych kontroli, żadnych kanarów. Przejazdy są tak tanie, że ich zatrudnianie z całą pewnością byłoby nieopłacalne.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Kijowa, informacje praktyczne

W mniej oczywiste i dostępne miejsca można dojechać marszrutkami i trolejbusami. Istnieje kilka stron i aplikacji ułatwiających znalezienie odpowiedniego połączenia, np. ta, ta, albo ta. Żadnej z nich nie testowaliśmy.

Warto wiedzieć, że w Kijowie bardzo prężnie działa Uber i muszę przyznać, że stanowi świetną alternatywę dla innych środków transportu, w szczególności taksówek. Samochody jeżdżące ze znaczkiem Ubera są nowe, ceny konkurencyjne i z góry ustalone. Przetestowaliśmy i polecamy. Warto zainstalować sobie aplikację i zarejestrować się przed wyjazdem, aby nie tracić później na to cennego czasu w razie potrzeby skorzystania z wygodnego środka transportu.

Gdzie kupić i jak zarejestrować kartę SIM na Ukrainie

O tym, że ceny w roamingu ukraińskim są prawdziwie złodziejskie, każdy wie. Dlatego my wolimy na czas wyjazdu do tego kraju, używać karty ukraińskiej. Dzięki temu nie tylko możemy być spokojni o swoją kieszeń kiedy chcemy zadzwonić do Polski, ale także bez większych ograniczeń korzystać z internetu na miejscu, co się czasem przydaje. Najszybciej i najłatwiej jest pójść do salonu wybranego operatora i załatwić wszystko w jednym miejscu – zakup, wybór taryfy, rejestrację i doładowanie. My nie mieliśmy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania żadnego salonu, więc wszystko okazało się bardziej skomplikowane niż pierwotnie mogło się wydawać.

Przede wszystkim, karty SIM nie kupimy w każdym kiosku czy markecie. Trzeba pytać… tutaj sprawdza się zasada „koniec języka za przewodnika”. Nam udało się trafić na karty w telefoniczne przy kasie jednego z marketów, do którego zajrzeliśmy za rekomendacją sprzedawcy z kiosku, po uprzednim sprawdzeniu trzech innych lokalizacji.

Kiedy już nabędziemy kartę, należy ją zarejestrować (instrukcja na opakowaniu, w języku ukraińskim) i doładować. Służą do tego specjalne kioski, które również znajdziemy w większych marketach. Nasz przypadek pokazał jednak, że nie zawsze działają jak należy. Nie pomogła nawet interwencja pana ochroniarza, który widząc nasze zmagania z maszyną sam zaoferował swoją pomoc.

Gdzie kupić SIM na Ukrainie i jak zarejestrować
Gdzie kupić SIM na Ukrainie i jak zarejestrować

Kijów z dzieckiem

Jadąc do Kijowa z małym dzieckiem, nastawcie się, że nie znajdziecie tam zbyt wielu udogodnień. Łatwiej będzie wam przyjąć pewne utrudnienia z uśmiechem lub choćby wzruszeniem ramionami. Poruszanie się po Kijowie z wózkiem pozytywnie wpływa na aktywność wszystkich grup mięśni, łącznie z bicepsami. Nie wiem czego bali się wykonawcy tych chodników – powodzi czy czołgów, ale te pancerne krawężniki zdecydowanie nie ułatwiają życia.

Kijów z dzieckiem - informacje praktyczne

W całej Europie, wszędzie tam gdzie są schody ruchome, jak byk widnieją zakazy wjazdu na nie wózkami dziecięcymi. No cóż, w Kijowie nie obowiązują, choć ruchome schody bywają tu tak długie, jakich w pozostałej części Europy pewnie nie znajdziecie. Na większości stacji metra nie ma wind, nie ma też schodów tradycyjnych, nie ma więc innego wyjścia. W imię ojca i syna i do przodu. Byle się dziecko nie wyrywało i byle ktoś nie zachwiał waszej równowagi.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Kijowa, informacje praktyczne

Ogromnym plusem jest niespotykana ilość placów zabaw. Są dosłownie wszędzie, co krok, co ulicę, co blok. A niektóre, jak np. Aleja Pejzażowa, wprawiają w zachwyt nie tylko maluchy.

Kijów Aleja Pejzażowa - największe atrakcje Kijowa, co warto zobaczyć

Nie brakuje też w Kijowie restauracji z kącikami dla dzieci. Z tym, że na krzesełka do karmienia czy przewijaki to już raczej nie liczcie. Dlatego zawsze podkreślam – wybierajcie wózki, które mają możliwość rozłożenia na płasko. Zabieracie taki wózek z dzieckiem do toalety i brak przewijaka nie jest dla was ograniczeniem. U nas sprawdza się w tej roli lekka spacerówka ABC Design Mint.

Atrakcje Kijowa
1. Weekend w Kijowie? 9 atrakcji, które warto zobaczyć. Tych oczywistych i tych mniej znanych
2. Street art w Kijowie. Murale, które chwyciły mnie za oko
3. Co warto wiedzieć planując podróż do Kijowa – informacje praktyczne

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. Bardzo rzeczowy artykuł, na pewno się przyda. W przyszłym roku planuję wyjazd na Ukrainę by poznać trochę ten kraj. Już od kilku lat myślałem nad tym, ale dopiero teraz znajomy z Ukrainy skutecznie mnie namówił 🙂

 2. Ja wraz z narzeczonym do Kijowa pojechalam autem. Trochę obawialiśmy sie korków granicy, ale o dziwo obyło sie bez czekania 🙂 gorzej było w druga stronę, bo po Kijowie bylismy jeszcze w Mołdawii i przekraczaliśmy granice bardziej na południu Polski – 8 h czekania 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top